Strona głównaStyl życia7 prostych nawyków, które zapewnią dobre zdrowie na dłużej

7 prostych nawyków, które zapewnią dobre zdrowie na dłużej

Zdrowy styl życia nie zagwarantuje w stu procentach długiego życia w pełnej sprawności, mogą tu sporo „namieszać" geny, ale daje duże szanse na osiągniecie długowiczności w dobrej formie. Żeby zaś o siebie zadbać, wcale nie trzeba dużego wysiłku, wystarczy wyrobić pewne nawyki i się ich trzymać. Spróbuj nad nimi popracować, a już po kilku miesiącach zobaczysz różnicę w fizycznym i psychicznym samopoczuciu - to gwarantujemy.
7 prostych nawyków, które zapewnią dobre zdrowie na dłużej Naucz się odprężać

Dzisiaj niemal wszystko robimy „po coś", ale to „coś" ma zwykle materialny wymiar. Łatwo wiec zaniedbujemy to, co emocjonalne i duchowe, tymczasem dbałość o psychikę mocno popłaca. Warunek sine qua non szans na długie życie w dobrym zdrowiu to umiejętność osłabiania poziomu stresu - do tego z kolei potrzebna jest umiejętność relaksowania się. A o to dość trudno, gdy mamy w zwyczaju .

Jak wynika ze statystyk, stres odpowiada za sześć z obecnych głównych przyczyn śmierci. Już kilka minut dziennie „wyłączenia się", praktykowania medytacji czy ćwiczenia jogi pomaga uspokoić umysł. Aromaterapia, sauna, masaż, medytacja - trzeba wybrać sposób relaksu i regularnie go „stosować" niczym leki na receptę.

Zmęcz się fizycznie

Ćwicz co najmniej pół godziny kilka dni w tygodniu. dają najlepsze efekty - oznaczają ochronę przed wieloma dolegliwościami, które z czasem mogą rozwinąć się w poważne choroby i skutkują lepszym samopoczuciem, nawet jeśli początkowo odczuwa się silną niechęć do podjęcia wysiłku.

Samodzielnie przygotowuj swoje posiłki

W sklepach dostępnych jest mnóstwdieta, błonnik, miażdżyca, udar, zawał, sekso gotowych posiłków, ale trudno przecenić wartość tego, co przyrządzi się samodzielnie. Dzięki temu ma się znacznie większą kontrolę nad rodzajem serwowanych dań i ich zawartością, np. dawką soli czy cukru. Poza tym świeżo przygotowane danie zawiera o wiele więcej składników odżywczych i nie ma tylu konserwantów oraz innych dodatków, które obficie znajdują się w półproduktach z supermarketów.

Spróbuj przez parę tygodni serwować sobie tylko świeże produkty (jak warzywa i owocce) oraz to, co samodzielnie „upichcisz" - po takim okresie gotowe dania i fast food po prostu przestaną ci smakować...

Zadbaj o zęby

Koniecznie myj zęby co najmniej dwa razy dziennie, używaj płynu do płukania ust i nitkuj zęby. Problemy jamy ustnej nie ograniczają się do niej samej, bardzo często oznaczają rozmaite inne choroby i dolegliwości bólowe. Mogą być odpowiedzialne za wyższe ryzyko ryzyko chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca.

Pamiętaj o błonniku w diecie

Szacuje się, że ludzie dostarczają sobie przeciętnie mniej niż połowę zalecanych 30 do 38 gramów błonnika dziennie. Składnik ten zaś pomaga utrzymać poziom cholesterolu i cukru we krwi pod kontrolą i chroni przed chorobami serca, cukrzycą oraz otyłością. Aby zwiększyć dawkę w diecie, trzeba jeść więcej zielonych warzyw, i produktów pełnoziarnistych.

Uprawiaj seks

Jak wynika z badań, mężczyźni, którzy doznawali dwóch orgazmów w tygodniu, mieli o połowę niższe ryzyko śmierci w trakcie badań, także po uwzględnieniu ogólnego stanu zdrowia i kondycji uczestników.

Poza tym uprawianie trzy lub więcej razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko i o połowę. To nie wszystko, regularna miłość fizyczna poprawia samopoczucie i relacje z partnerem.

Nie unikaj lekarzy

Regularne badania okulistyczne, stomatologiczne, słuchu, a także badania krwi czy mammografia w pewnym wieku mają trudną do przecenienia wartość. Dzięki nim możesz dostatecznie wcześnie dowiedzieć się o rozwoju danej choroby i skutecznie z nią powalczyć. Oczywiście profilaktyka nie zawsze wystarczy, ale znacznie zwiększa twoje szanse na efektywną terapię.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X