Strona głównaStyl życiaAktywność fizyczna „lekiem” na śmiertelne choroby

Aktywność fizyczna „lekiem” na śmiertelne choroby

W starzejących się społeczeństwach jednymi z najczęstszych przyczyn śmierci są choroby sercowo-naczyniowe oraz powikłania cukrzycy. Odkryto, że już tak proste działanie, jak regularna aktywność fizyczna, mogłoby znacznie zmniejszyć wskaźniki zgonów ze wspomnianych powodów.
Aktywność fizyczna „lekiem” na śmiertelne choroby Badacze z Institute for Health Metrics and Evaluation w Seattle odkryli, że większa ilość ćwiczeń pomaga zmniejszyć ryzyko pięciu poważnych chorób.

Uczeni przeanalizowali 174 badania przeprowadzone w ciągu ponad ćwierćwiecza i odkryli, że osoby najbardziej aktywne fizycznie miały niższe ryzyko , raka okrężnicy, , i .

Dla ujednolicenia danych i dokładniejszego określenia wpływu treningów na stan zdrowia, wzięto pod uwagę MET, czyli jednostkę metaboliczną w spoczynku, inaczej równoważnik metaboliczny (im wyższy MET tym większy wysiłek, MET minuta odpowiada ilości energii zużywanej podczas przebywania w ).

Okazało się, że najwyższe korzyści dla zdrowia zyskiwali ci, którzy uzyskali wyniki na poziomie 3000 do 4000 MET minut tygodniowo. 3000 minut MET można osiągnąć np. dzięki 10 minutom wchodzenia po schodach dziennie czy 20 minutom biegu każdego dnia tygodnia.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa i rosnącą liczbą zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy, potrzebne są większa koncentracja na i inwestycje w promowanie ćwiczeń, mówią autorzy badań.

Konieczne są też dalsze badania dotyczące szczegółowej kwantyfikacji aktywności fizycznej, które pomogą znaleźć bardziej precyzyjne oszacowanie dla różnych poziomów aktywności i jej wpływu na stan zdrowia, wskazują uczeni.

O badaniach napisano w magazynie BMJ.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy