Strona głównaStyl życiaAlkohol - kto w Europie pije najwięcej? Wcale nie Polacy

Alkohol - kto w Europie pije najwięcej? Wcale nie Polacy

Najwięcej napojów wyskokowych piją Irlandczycy, Brytyjczycy i Portugalczycy.
Alkohol - kto w Europie pije najwięcej? Wcale nie Polacy [© illustrez-vous - Fotolia.com] Zgodnie z wynikami badań z kilkudziesięciu krajów opublikowanymi w European Journal of Public Health, najwięcej napojów alkoholowych serwują sboie mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Irlandii i Portugalii.

Badacze z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim analizowali aspekty zdrowia ludności europejskiej.

W ramach badań przeprowadzono około 2 tysięcy wywiadów w każdym kraju. Kwestionariusz obejmował badania nawyków żywieniowych, a jego celem było uzyskanie jednorodnych danych, które mogłyby być interpretowane w ten sam sposób we wszystkich krajach.

Pytania dotyczące sformułowano tak, by móc później obliczyć - pomimo popularności różnych trunków w odmiennych krajach - ilość gramów wypijanego alkoholu. Okazało się spożycie alkoholu jest bardzo zróżnicowana w całej Unii Europejskiej. Najwyższe odnotowano w Irlandii, natomiast (tj. picie „na umór") najczęściej dotyczyło Portugalczyków, a potem Brytyjczyków. Poza tym ustalono też, że mężczyźni pijają średnio dwa razy więcej niż kobiety. Co ciekawe, w przypadku pań z Centralnej i Wschodniej Europy oraz Izraela odnotowano najniższe spożycie alkoholu.

Ogólnie rzecz ujmując, wódkę najczęściej pija się we wschodniej części kontynentu, jest najbradziej popularne w południowych częściach Europy, a chętniej pija się w obszarach północnych. Okazało się też, że osoby o wyższym statusie społecznym ogólnie wypijają więcej, niemniej binge drinking dotyczy przede ludzi z niższych warstw społecznych.

Wyniki ankiet są dostępne w European Journal of Public Health

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X