Strona głównaStyl życiaAwantura o abonament zakończona: emeryci i renciści nie będą płacić

Awantura o abonament zakończona: emeryci i renciści nie będą płacić

Nowelizacja ustawy o abonamencie radiowo- telewizyjnym została dziś uchwalona przez Sejm. Nowe rozwiązania legislacyjne zwalniają z opłat: emerytów, trwale niezdolnych do pracy rencistów, bezrobotnych oraz uprawnionych do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych. Ponadto, abonamentu nie będą musiały płacić osoby o niskich dochodach. Przy uchwalaniu nowego prawa nie obyło się jednak bez sejmowej awantury...
Awantura o abonament zakończona: emeryci i renciści nie będą płacić [© flariv - Fotolia.com] 262 posłów głosowało za uchwaleniem nowelizacji, 138 przeciw, 16 wstrzymało się od głosu. Takie informacje nie oddają jednak burzliwości obrad, parlamentarzyści prześcigali się w oskarżeniach, insynuacjach, czasem nie potrafili opanować emocji – trzeba było kilkukrotnie ogłosić przerwę, aby debatujący mogli ochłonąć.

”Nie można narzucać niezamożnym Polakom haraczu w postaci abonamentu. Trzeba uwolnić Polaków od tego zbędnego ciężaru”, argumentował premier Tusk. „Jeśli są na tej sali ludzie, którzy naprawdę mają odwagę z tej mównicy mówić, że polski emeryt i rencista nadal ma utrzymywać telewizję pana prezesa Urbańskiego to niech wstanie i powie to prosto w oczy”, dodał prowokacyjnie.

Opozycja nie pozostawała „dłużna”: „był jeden przypadek kiedy prezes zarządu z legitymacją partyjną wziął odprawę kilkusettysięczną”, skwitował zainicjowany przez Tuska temat Przemysław Gosiewski z PiS.

W sporze wzięli udział niemal wszyscy znani z telewizji i gazet posłowie. Przerzucali się oskarżeniami o niefrasobliwość, obłudę, nieodpowiedzialność, niekompetencję, etc. Summa summarum prawo zostało zmienione, wymienione powyżej grupy będą zwolnione z opłat.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:09:33, 25-01-2009 Jaga_13

    Pyatm,bo nie wiem-Jak z tym abonamentem?Płacić mają emeryci,czy nie?Dziekuję za odpowiedż.Pozdrawiam
  • 18:13:09, 25-01-2009 tadeusz50

    Ja sam już nie wiem? Sam nie płacę zgłosiłem na poczcie wypełniłem jakiś świstek i mam spokój.
  • 18:19:02, 25-01-2009 Jaga_13

    Tadziu dziekuję.Jutro idę na pocztę i zrobię to samo.
  • 19:03:12, 25-01-2009 Barbara13

    Sprzeczam się z mężem cały czas o płacenie abonamentu i ... płacę nadal. Jakie dokumenty należy wypełnić ażeby przestać płacić ten bezsensowny "podatek" ? Mam nadany odgórnie jakiś numer identyfikacyjny, bo zawsze płaciłam solidnie.
  • 19:13:01, 25-01-2009 tadeusz50

    Basiu
    Ja to uczyniłem w ub.r. w czerwcu. Dostałem na poczcie do wypełnienia odbite na ksero "Formularz zgłoszenia zmiany danych" w dwóch egzemplarzach i po wypełnieniu oddałem w okienku. Trach pieczątka jeden dla nich jeden dla mnie a i okładkę książeczki zatrzymali.
  • 19:13:08, 25-01-2009 basia73

    Wystarczy wymeldować na poczcie odbiornik telewizyjny i radiowy
  • 19:56:18, 25-01-2009 Janczar

    Cytat:
    basia73
    Wystarczy wymeldować na poczcie odbiornik telewizyjny i radiowy

    Moja żona, emerytka w połowie ubiegłego roku przestała płacić abonament, po kilku miesiącach zaczęły przychodzić pisma o zaleganiu z opłatami. Zapłaciliśmy.

    Ustawa została jednak zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego i do chwili obecnej brak jest rozstrzygnięcia.
    Można poczytać tutaj , kto jest zwolniony i jakie musi złożyc oświadczenie i dokumenty:
    http://www.radiokrakow.pl/www/home.nsf/ID/abonament

    No i egzekucja.
    Poczta Polska, która zajmuje się zbieraniem opłat abonamentowych, ma prawo do przeprowadzania kontroli sprawdzających czy odbiorniki radiowe i telewizyjne są zarejestrowane oraz czy jest za nie płacony abonament.

    Kara za posiadanie sprawnego i niezarejestrowanego odbiornika to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej (czyli 159 złotych w przypadku radia i 510 złotych w przypadku telewizora). Kara musi zostać opłacona w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji - po upływie tego terminu jest ściągana w tzw. trybie egzekucji administracyjnej, czyli przez urzędy skarbowe. Niezależnie od wymierzonej kary, ukarana osoba ma obowiązek zarejestrować odbiorniki i na bieżąco uiszczać opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego.

    Obowiązek płacenia abonamentu jest niezależny od rachunków, jakie opłaca się za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych. Fakt korzystania z takich usług nie zwalnia więc z konieczności opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się bowiem z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

    Przepisy są delikatnie mówiąc kuriozalne, ale Dura lex, sed lex.
    ... zobacz więcej
  • 19:59:00, 25-01-2009 bogda

    Hmmm...to tak, jak by płacić za używanie pralki czy lodówki
  • 20:02:28, 25-01-2009 tadeusz50

    Czarku a kto Cię zmusi do wpuszczenia owego delikwenta w celu kontroli do domu? Nie ma takiego prawa by mi wlazł do mieszkania bez mojej woli.
    ps. wymeldować i nie płacić a nie odwrotnie
  • 20:08:44, 25-01-2009 Barbara13

    Dzięki za wyjaśnienia, do czasu rozstrzynięcia sprawy przez TK , abonament płacić będę, chociaż bez przekonania!.Jestem straszny tchórz, no cóż zawsze starałam się robić wszystko zgodnie z prawem.

Strony : 1 2 3 4 5 6 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy