Strona głównaStyl życiaBieda skraca życie - zabiera średnio dwa lata

Bieda skraca życie - zabiera średnio dwa lata

Bieda jest jednym z istotnych czynników różnych chorób i przedwczesnej śmierci.
Bieda skraca życie - zabiera średnio dwa lata [© stephm2506 - Fotolia.com] Szwajcarscy uczeni mówią, że znacznie skraca oczekiwaną długość życia i należy ją uznać za główny czynnik ryzyka stanu zdrowia.

W nowym przedsięwzięciu naukowym opublikowanycm w magazynie the Lancet przeanalizowano 48 badań z udziałem ponad 1,7 mln osób w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Włoszech, Portugalii i Szwajcarii. Okazało się, że biedni ludzie są o 46 procent bardziej narażeni na ryzyko śmierci przed wiekiem 85 lat.

Wśród biednych ludzi około 15 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet zmarło przed osiągnięciem wieku 85 lat, w przypadku osób o lepszym statusie materialnym było to odpowiednio 11 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet.

Autorzy obliczyli, że ubóstwo wiązało się ze średnio 2,1-letnim skróceniem długości życia. Podobny efekt daje brak aktywności fizycznej - zmniejsza przeciętnie o 2,4 lat. Bieda i nieaktywnosć skracają więc życie bardziej niż , i nieumiarkowane picie .

Jak wskazują lekarze ze szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie, biorąc pod uwagę ogromny wpływ społeczno-ekonomiczny stanu zdrowia, ważne jest, aby rządy zaakceptowały ubóstwo czynnik jako główny czynnik ryzyka i nie pomijały go w polityce zdrowotnej.

„Zmniejszenie ubóstwa, poprawa edukacji i tworzenie bezpiecznego środowiska domowego, szkolnego i zawodowego są kluczowe dla przezwyciężenia wpływu ubóstwa społeczno-ekonomicznego. W ten sposób można by ukierunkować i polepszyć status społeczno-ekonomiczny, co może prowadzić do poprawy statusu materialnego i zdrowia", czytamy w raporcie z badań.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 02:27:15, 10-08-2017 ~gość: 195.22.127.xxx

    Jestem jak najbardziej za autorem tego postu. Mam podobne zdanie na ten temat.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X