Strona głównaStyl życiaChcesz pomóc środowisku? Rzuć palenie!

Chcesz pomóc środowisku? Rzuć palenie!

Palenie warto rzucić nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale także ze względu na wpływ jaki przemysł tytoniowy wywiera na środowisko. Co roku 600 milionów drzew jest ścinanych po to, aby zapewnić paliwo potrzebne do suszenia liści tytoniu. Na jedno drzewo przypada około 300 papierosów, a zatem palacz wypalający paczkę papierosów dziennie może przyjąć, że co 15 dni za sprawą jego nałogu powalane jest jedno drzewo. W samej tylko Brazyli zużywa się 60 milionów drzew rocznie na potrzeby produkcji wyrobów tytoniowych.
Chcesz pomóc środowisku? Rzuć palenie! Uprawa tytoniu w znaczący sposób wpływa też na glebę, bo tytoń zużywa zawarte w ziemi składniki mineralne szybciej niż wiele innych roślin. Aby podtrzymać żyzność gleby, rolnicy mogą korzystać z różnych sposobów jej użyźnienia, jednak należy pamiętać, że 85% światowej produkcji tytoniu przypada na kraje rozwijające się, gdzie hodowcy często nie mogą sobie pozwolić na odpowiednie nawozy; tytoń jest wówczas uprawiany do całkowitego wyjałowienia gleby, a nowe uprawy tworzy się na terenach po wycince lasów.

Odmiennym problemem jest wysoka liczba stosowanych w uprawach tytoniu pestycydów. Wykorzystywane do ochrony upraw środki chemiczne wnikają w wodę i ziemię i szkodzą wszystkim żywym stworzeniom zamieszkującym w okolicy - także ludziom. W kwietniu tego roku pozwano współpracującą z czołowymi przedsiębiorstwami tytoniowymi amerykańską korporację Monsanto o to, że w wyniku stosowania w uprawach zalecanych przez firmę środków chemicznych, nagle w rodzinach farmerów pojawiły się ogromne problemy związane z przebiegiem ciąży i rozwojem płodu. W 55-stronicowym dokumencie złożonym w sądzie stwierdzono, że rekomendowane substancje chemiczne istotnie przyczyniły się do występowania mózgowego porażenia dziecięcego, epilepsji, rozszczepu kręgosłupa, wrodzonych chorób serca, syndromu Downa, brakujących palców i ślepoty dzieci.

Do kosztów palenia tytoniu należy doliczyć także koszt produkcji lekarstw i kuracji osób, które zachorowały, ponieważ paliły papierosy lub przebywały w otoczeniu osób, które palą. Wyniki Globalnego Sondażu dot. Używania Tytoniu Przez Osoby Dorosłe (Global Adult Tobacco Survey) wskazują, że w 2009 r. w Polsce 36,9% mężczyzn i 24,4% kobiet paliło tytoń, a samo jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów wśród osób dorosłych w naszym kraju.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy