Strona głównaStyl życiaChcesz żyć dłużej? Dojeżdżaj do pracy na rowerze

Chcesz żyć dłużej? Dojeżdżaj do pracy na rowerze

Badacze z różnych placówek naukowych w Nowej Zelandii i Australii odkryli, że regularne dojeżdżanie do pracy na rowerze może przedłużyć życie.
Chcesz żyć dłużej? Dojeżdżaj do pracy na rowerze [fot. Sabine van Erp z Pixabay]
Ludzie, którzy jeżdżą do pracy, cechują się o 13 proc. niższym ryzykiem śmierci w badanym okresie. Jak uważają autorzy, taki efekt ochronny prawdopodobnie wynika z podejmowania regularnej aktywności fizycznej. Nie odnotowano jednak zmniejszenia śmiertelności osób, które do pracy chodziły na pieszo lub jeździły środkami .

Do badań wykorzystano dane od 3,5 miliona Nowozelandczyków. Jak wskazują autorzy, w ciagu 15 lat przebadano 80 procent ludności tego kraju w wieku produkcyjnym, więc wyniki są uważane za reprezentatywne.

Znaczna większość badanych (80 proc.) wybierała podróż samochodem jako sposób dotarcia do pracy. 5 procent chodziło na pieszo lu dojeżdżało środkami transportu publicznego, a zaledwie 3 proc. jeździło na rowerze. Nie brano pod uwagę dystansu z miejsca zamieszkania do pracy.

Według uczonych zwiększenie liczby rowerzystów dojeżdżających do pracy wymaga polityki ukierunkowanej zarówno na ten transport, jak i planowania urbanistycznego, w tym zwiększenia gęstości zabudowy i wdrożenia sieci dróg rowerowych.

Ponadto, zdaniem autorów, chociaż nie wykazano związku między chodzeniem pieszo lub korzystaniem z transportu publicznego i zmniejszeniem śmiertelności, istnieją inne powody, aby promować te sposoby podróżowania. „Chodzenie do pracy przynosi inne korzyści zdrowotne związane z aktywnością fizyczną, w tym pomaga zapobiec i , korzystanie z transportu publicznego natomiast skutkuje zmniejszeniem emisji węgla", mówią uczeni.

Wyniki badań opublikowano w International Journal of Epidemiology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy