Strona głównaStyl życiaCiąża po pięćdziesiątce? Komplikacje nie są większe niż dekadę wcześniej

Ciąża po pięćdziesiątce? Komplikacje nie są większe niż dekadę wcześniej

Wiek ma istotne znaczenie dla szans reprodukcyjnych. Im jest wyższy, tym prawdopodobieństwo zostania rodzicem maleje. Okazuje się jednak, że możliwości zajścia w ciążę i jej donoszenia są podobne po czterdziestce i po pięćdziesiątce.
Ciąża po pięćdziesiątce? Komplikacje nie są większe niż dekadę wcześniej [Fot. kemmmx - Fotolia.com]
W wielu krajach obserwuje się tendencję do , przy czym wiele kobiet decyduje się na zajście w ciążę około 35 lub nawet po 40 roku życia.

Postępy w medycynie reprodukcyjnej umożliwiają poczęcie dziecka także po pięćdziesiątce. Jak uważają izraelscy uczeni, nie ma to już takiego wielkiego znaczenia, tzn. ciąża w wieku pięćdziesięciu lat nie różni się tak bardzo od tej w 40 roku życia, jeśli chodzi o ryzyko zdrowotne dla mamy i dziecka.

Izraelscy medycy nie odnotowali znaczącego wzrostu ryzyka powikłań w porównaniu do ciąż pań, które rodziły po czterdziestce. Zaznaczają jednocześnie, że samo w sobie prawdopodobieństwo komplikacji dla kobiet i jej potomstwa jest wysokie w przypadku ciąży w zaawansowanym wieku. W każdym razie, podkreślają, ten trend nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie i środowisko medyczne będzie musiało poradzić sobie z rosnącą liczbą urodzeń przez kobiety w wieku powyżej 50 lat, mówią autorzy badań.

Uczeni z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie przeanalizowali dane dotyczące niemal ćwierć miliona ciąż z ostatnich kilkunastu lat. Wzięto pod uwagę szczególnie wiek matek oraz zagrożenie cukrzycą ciążową, i przedwczesnym porodem, a także trudności z porodem i wskaźniki śmiertelności okołoporodowej.

Ustalono, że wymienione ryzyko wymienionych powikłań było większe wśród kobiet po 40 roku życia niż u pań w młodszym wieku. Co zaskakujące jednak, nie odnotowano zwiększenia prawdopodobieństwa tych problemów w przypadku koiet po pięćdziesiątce względem pań z grupy wiekowej 40-49 lat. Ogólnie rzecz ujmując, najwyższe zagrożenie w prypadku ciąż kobiet po pięćdziesiątce dotyczyło cukrzycy i niższa ilość punktów w skali Apgar.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy