Strona głównaStyl życiaCo cię postarza: oto kilka czynników, które zwiększają wiek biologiczny

Co cię postarza: oto kilka czynników, które zwiększają wiek biologiczny

Bycie mężczyzną, nadwaga, palenie papierosów i depresja przyczyniają się do szybszego biologicznego starzenia się, czytamy w eLife.
Co cię postarza: oto kilka czynników, które zwiększają wiek biologiczny [fot. Free-Photos from Pixabay]
Starzenie się można mierzyć różnorako. Chociaż wiek chronologiczny jest określany na podstawie daty urodzenia, opracowano szereg czynników, które pozwalają ustalić nasz . Obejmują one pomiar długości telomerów (tj. końcówek naszych chromosomów, które skracają się wraz z wiekiem), zmiany w naszym DNA oraz zmian w białkach i metabolitach organizmu.

Jakkolwiek badania powiązały te pomiary ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, nie wiadomo było, czy wpływają one na siebie nawzajem, czy też łącznie oddziałują na nasze ogólne samopoczucie w miarę . Nowe badania łączą te indywidualne wskaźniki wieku biologicznego i pokazują ich związek ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.
Aby lepiej zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw biologicznego starzenia się, chcieliśmy sprawdzić, w jaki sposób wskaźniki biologicznego starzenia się wpływają na siebie nawzajem, jak łączą się z czynnikami zdrowia fizycznego i psychicznego oraz czy zegar biologiczny w każdym wieku jest lepszym predyktorem zdrowia - mówi Rick Jansen z Uniwersytetu w Amsterdamie.
Do testów wykorzystano próbki krwi niemal 3 tysięcy osób biorących udział w holenderskim badaniu dotyczącym poziomów i lęku. Zastosowano modele komputerowe, aby stworzyć indywidualne wskaźniki biologicznego starzenia się na podstawie pięciu powszechnie stosowanych pomiarów: długości telomerów, epigenetyki, a także stanu genów, metabolitów i białek. Następnie powiązano je z różnymi czynnikami, takimi jak płeć, elementy stylu życia oraz znane zaburzenia fizyczne i psychiczne, takie jak depresja.

Ustalono wiele wyraźnych powiązań między określonymi wskaźnikami starzenia a określonymi czynnikami związanymi ze stylem życia lub chorobami. Jednak bycie mężczyzną, posiadanie wysokiego wskaźnika masy ciała (), palenie papierosów i zespół metaboliczny były najsilniej związane z bardziej zaawansowanym biologicznym starzeniem się.

Potwierdzono również, że depresja miała związek z bardziej zaawansowanym starzeniem się mierzonym za pomocą epigenetyki, a także stanu genów i białek. Sugeruje to, że biologiczne starzenie się jest powiązane zarówno ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy