Strona głównaStyl życiaCo i dla kogo kupujemy na świąteczny prezent?

Co i dla kogo kupujemy na świąteczny prezent?

Grudzień to każdego roku szczególnie intensywny zakupowo czas, w którym konsumenci poszukują prezentów dla swoich bliskich. Komu i jaki prezent kupuje polski internauta?
Co i dla kogo kupujemy na świąteczny prezent? [Fot. bnorbert3 - Fotolia.com] Jak wykazały wyniki badań przeprowadzonych przez dom mediowy Mindshare, 94% internautów kupuje prezenty i w większej części odpowiedzialne są za to kobiety (98%). Wśród mężczyzn odsetek kupujących jest nieco niższy (91%) – blisko co dziesiąty z nich deklaruje, że nie kupuje prezentów wcale.

Co i dla kogo kupują polscy internauci?

Około 2/3 badanych zapytanych o osoby, którym kupują prezent, najczęściej wskazuje partnerów oraz mamy. Około połowa internautów podarowuje prezenty przyjaciołom, rodzeństwu i niepełnoletnim dzieciom. Z kolei na sprawienie upominków ojcom decyduje się ok. 42% respondentów.

Jak wykazało badanie, obdarowywanie partnerów różni się w zależności od płci i wieku. Wśród osób w przedziale wiekowym 25-34 kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni deklarują kupowanie prezentów dla swoich partnerów. Natomiast w przypadku osób w kategorii wiekowej 45+ to mężczyźni częściej kupują prezenty partnerkom.

Jako prezent dla swoich drugich połówek generalnie najczęściej kupujemy i perfumy. Kobiety częściej wręczają partnerom ubrania, alkohol i gry, natomiast mężczyźni – biżuterię, bieliznę, słodycze, produkty wyposażenia wnętrz i pieniądze.

Najpopularniejszym prezentem dla mam są kosmetyki, słodycze lub perfumy, a dla ojców – . Córki częściej niż synowie wręczają rodzicom produkty związane z dbałością o wygląd obejmujące ubrania i dodatki, a przypadku mam również kosmetyki, biżuterię i bieliznę.

Jak wygląda ? Prezenty dla dziadków kupuje niespełna 1/3 internautów. Najczęściej wręcza się im słodycze, kosmetyki oraz produkty wystroju wnętrz. Upominki związane z dbałością o zdrowie są wręczane przez mniej niż 1/3 wnucząt. Mężczyźni częściej podarowują dziadkom alkohol, a kobiety – książki lub e-booki.

Równie interesująco wygląda wybór prezentów dla przyjaciół czy znajomych. Planując zakup podarunków dla tych osób, zazwyczaj wybieramy alkohol, przy czym częściej jest on kupowany przez mężczyzn. Relatywnie często wręcza się też słodycze i kosmetyki, na które częściej decydują się kobiety. Wśród osób młodszych, w wieku 15-24 lat, oraz starszych, po 45 roku życia, prezenty dla znajomych częściej kupują kobiety niż mężczyźni.

Co ciekawe, prezenty dla niepełnoletnich dzieci kupuje niemal połowa internautów, w tym 4/5 rodziców, którzy dla swoich pociech najczęściej nabywają i ubrania. Relatywnie często wręcza się im również pieniądze – podarowuje je ok. 40% rodziców. Kobiety częściej wręczają dzieciom ubrania, a mężczyźni sprzęt elektroniczny.

A kto z nas kupował ostatnio prezent dla siebie? Okazuje się, że prawie połowa internatów lubi samemu sobie sprawiać miłe niespodzianki (45%). Dotyczy to blisko połowy internautek, w tym najczęściej kobiet w wieku 15-24 lat. Wśród badanych mężczyzn zaledwie 1/3 z nich deklaruje, że kupuje sobie prezent. Obdarowujemy się najczęściej kosmetykami i ubraniami. Kobiety częściej jako prezent sprawiają sobie produkty związane z dbałością o wygląd i wystrojem wnętrz, a mężczyźni produkty związane z rozrywką.

Tagi: święta, prezent

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy