Strona głównaStyl życiaĆwicz więcej. Możesz przedłużyć swoje życie o pięć lat

Ćwicz więcej. Możesz przedłużyć swoje życie o pięć lat

Regularne ćwiczenia są niezbędne, żeby dobrze funckjonowac w starszym wieku. Pozwalają jednak nie tylko na zachowanie sprawności do sędziwych lat, ale i w ogóle przedłużają życie. Im więcej ćwiczysz, tym masz większe szanse na długowieczność.
Ćwicz więcej. Możesz przedłużyć swoje życie o pięć lat [Fot. thodonal - Fotolia.com]
Obecne rekomendacje dotyczące poziomu wysiłku fizycznego obejmują 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, lub też 75 minut intensywnych ćwiczeń. Taka dawka wysiłku ma zapewnić sprawność i niezależność fizyczną w starszych latach, a także stanowić ochronę przed wieloma chorobami, na które zapadają osoby unikające treningów. Okazuje się jednak, że warto ćwiczyć dłużej. Uzyskane wówczas korzyści będą znacznie większe.

Jak wynika z norweskich badań, trzy godziny ćwiczeń w tygodniu wydłużą życie o 5 lat. Ustalono, że ćwiczenie pół godziny dziennie, sześć dni w tygodniu, zmniejsza o 40 proc. ryzyko śmierci w badanym okresie, mówią uczeni z Norges idrettshøgskole w Oslo.

W trakcie badań autorzy zbadali zdrowie i nawyki niemal 6 tysięcy osób w wieku 68 - 77 lat. Stan zdrowia uczestników był monitorowany przez 12 lat. Jak się okazało, 30 minut dziennie sześć razy w tygodniu, niezależnie od intensywności wykonywanych ćwiczeń, zmniejszyło ryzyko śmierci w monitorowanym okresie aż o 40 proc. Obliczono, że osoby poswięcające na treningi trzy godziny dziennie żyły średnio 5 lat dłużej niż ci, którzy prowadzili .

Ochrona wynikająca z ćwiczeń dotyczyła zarówno , jak i innych potencjalnie śmietelnych schorzeń. Jak wnioskują uczeni, zalecenia dotyczące ćwiczeń powinny być popularyzowane w każdej grupie wiekowej - korzyści z nich uzyskują zarówno ludzie młodsi, jak i starsi.

Wyniki badań są dostępne w British Journal of Sports Medicine.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy