Strona głównaStyl życiaĆwiczenia pomogą rzucić palenie papierosów. Osłabią objawy odstawienia

Ćwiczenia pomogą rzucić palenie papierosów. Osłabią objawy odstawienia

Rzucenie palenia nie jest łatwe. Objawy odstawienne obejmują: drażliwość, problemy z zasypianiem, a nawet symptomy depresji i inne dolegliwości. Okazuje się jednak, że w naturalny sposób osłabić uciążliwości walki z nałogiem.
Ćwiczenia pomogą rzucić palenie papierosów. Osłabią objawy odstawienia [Fot. Anatol Misnikou - Fotolia.com] zmniejsza objawy odstawienia . Dotychczasowe badania wykazały m. in., że nawet krótki 10-minutowy, umiarkowany wysiłek może osłabić chęć sięgnięcia po papierosa. Teraz w badanaich na myszach uczeni dowiedli, że różne stopnie intensywności ćwiczeń oddziałują na pragnienie dostarczenia sobie nikotyny.

Uczeni z St George's University w Londynie przez 14 dni podawali myszom nikotynę. Potem część zwierząt miała do dyspozycji kółko do biegania przez 24 godzin, część przez dwie godziny dziennie, a pozostałe wcale nie miały okazji ćwiczyć. Po kolejnych dwóch tygodniach oceniono poziom objawów odstawiennych u gryzoni i poddano analizie aktywność określonych obszarów ich mózgów.

Okazało się, że myszy, które były aktywne fizycznie, wykazały o wiele mniej symptomów odstawienia niż nieaktywne gryzonie. Co wiecej, u pierwszych z wymienionych odnotowano wzrost aktywności receptora nikotyny w mózgu, tj. receptora nikotynowego acetylocholiny alfa-7. Znajduje się on w hipokampie, obszarze mózgu związanym z tworzeniem nowych wspomnień i z zaburzeniami nastroju. Jego aktywność jest zwiększana pod wpływem kofeiny i nikotyny - wydaje się więc, że ćwiczenia także mają nań wpływ i dlatego osłabiają nieprzyjemne dolegliwości podczas rzucania palenia papierosów.

Jak wyjaśniają autorzy, wyniki potwierdzają ochronny wpływ ćwiczeń poprzedzających przed efektami fizycznego uzależnienia, co może pomóc w w walce z nałogiem.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie British Journal of Pharmacology.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X