Strona głównaStyl życiaDieta środziemnomorska spowalnia demencję

Dieta środziemnomorska spowalnia demencję

Od jakiegoś czasu dieta śródziemnomorska święci prawdziwe triumfy, kolejne badania potwierdzają jej ochronny wpływ wobec wielu chorób. Wiadomo, że m. in. pomaga zapobiec chorobom serca, cukrzycy, niektórym nowotworom, etc. Teraz do tej listy można dodać także zmniejszenie objawów demencji.
Dieta środziemnomorska spowalnia demencję [Fot. A_Lein - Fotolia.com] Dieta śródziemnomorska ma silne pozytywne oddziaływanie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, może spowolnić spadek zdolności poznawczych i chronić przed rozwojem choroby .

Uczeni z Swinburne University of Technology i Deakin University w Melbourne odkryli, że może poprawić i nie tylko u ludzi starszych, ale i w każdym wieku.

Naukowcy przeanalizowali wyniki 135 poprzednich badań, przeprowadzonych w latach 2000- 2015, które badały wpływ diety śródziemnomorskiej na mózg. Ustalono się, że dieta jest w stanie zwiększyć zdolności poznawcze, zwłaszcza pamięć i zdolności językowe. Ponadto taki sposób odżywiania się może spowolnić spadek możliwości poznawczych ze względu na osłabienie modyfikowalnych czynników ryzyka otępienia.

Co istotne, nie tylko seniorzy zyskiwali korzyści ze stosowania diety śródziemnomorskiej, także ludzie młodzi (w wieku 20-30 lat) jedzący na sposób śródziemnomorski uzyskiwali wyższe wyniki w testach poznawczych w porównaniu do rówieśników mających inny jadłospis.

Dieta śródziemnomorska jest bogata w warzywa, owoce, ryby, a także orzechy i nabiał. Cechuje ją też niska zawartość czerwonego mięsa oraz produktów przetworzonych.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Frontiers in Nutrition

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X