Strona głównaStyl życiaDlaczego warto brać chłodny prysznic

Dlaczego warto brać chłodny prysznic

Jesienią i zimą chętniej bierzemy gorącą kąpiel czy prysznic, ale znacznie zdrowiej jest myć się w chłodniejszej wodzie. Zobacz, dlaczego.
Dlaczego warto brać chłodny prysznic [Fot. silver-john - Fotolia.com]

Zwiększenie energii

Chłodna woda sprawia, że zaczynamy głębiej oddychać, co zwiększa zużycie tlenu przez organizm, powoduje wzrost tętna i przypływu krwi, to zaś przekłada się na zwiększenie .

Wsparcie odchudzania

W naszym roganizmie są dwa rodzaje tkanki tłuszczowej - biały i brązowy tłuszcz. Ten pierwszy gromadzi się w wyniku nadmiaru dostarczanych kalorii, brązowy z kolei odpowiada za wytwarzanie ciepła i organizm wykorzystuje go w sytuacji, gdy jest nam za zimno - w efekcie aktywność tej tkanki oznacza przyspieszanie i spalanie nadmiaru „zdeponowanej" w ciele energii.

Pomoc w regenacji mięśni

Zimny prysznic jest szczególnie polecany po treningu, ponieważ łagodzi ból mięśni. Z badań wynika, że dzięki chłodnej wodzie mięśnie i scięgna szybciej się regenerują.

Odmłodzona skóra i zdrowo wyglądające włosy

Gorące kąpiele są powszechnie uważane za przyjemne, ale sprzyjają wysuszeniu skóry oraz włosów, chłodniejsza woda do mycia pozwala zachować naturalne tłuszcze, które są niezbędne dla zdrowego wyglądu i dobrego funkcjonowania skóry. Poza tym zimny prysznic poprawia krążenie, co sprawia, że skóra staje się lepiej odżywiona. To samo dotyczy włosów.

Poprawa odporności

Niezupełenie komfortowa temperatura wody zwiększa poziom organizmu na choroby. Okazuje się, że ekspozycja na bodziec o niższej temperaturze prowadzi do zwiększenia ilości w organizmie, które wykazują działanie przeciwzapalne, a więc zmniejszają ryzyko różnych chorób.

Łagodzenie stresu

Jeśli chodzi o i inne negatywne doznania natury emocjonalnej, chłodny prysznic skutkuje intensywnym wpływem na receptory w skórze, co ma znaczący wpływ na aktywność zakończeń nerwów obwodowych, a ponieważ zaburzenia ich działania wiążą się z objawami depresyjnymi, zimna woda poprawia .

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy