Strona głównaStyl życiaDlaczego warto spędzać czas na zewnątrz - 5 ważnych powodów

Dlaczego warto spędzać czas na zewnątrz - 5 ważnych powodów

Przez większą część roku pogoda nas nie rozpieszcza, co więcej, nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, a balkony w blokach są niewielkich rozmiarów, nic więc dziwnego, że spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach. Tymczasem przebywanie na świeżym powietrzu jest o wiele korzystniejsze i to zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Dlaczego warto spędzać czas na zewnątrz - 5 ważnych powodów [Fot. sepy - Fotolia.com] Niedawno w mediach można było usłyszeć o nietypowym, jak na nasze warunki klimatyczne, pomyśle, tj. o leśnym przedszkolu, czyli inicjatywie, w ramach której dzieci przez większość dnia bawią się i uczą na zewnątrz. Wielu ludziom wydaje się to kontrowersyjne, biorąc pod uwagę specyfikę naszej pogody i powszechnie przyjęty styl życia. Pomysłodawcy podkreślają jednak liczne korzyści dla dzieci z przebywania na dworze, a warto dodać, że profity z pozostawania poza pomieszczeniami dotyczą ludzi w każdym wieku. Zobacz, dlaczego należy „uciekać" z czterech ścian, gdy tylko nadarza się ku temu okazja.

Dobra dawka witaminy D

Wielu ludzi, i to zarówno w krajach północnych, jak i południowych, ma niedobory . Wszystko dlatego, że najpowszechniejszy obecnie styl życia wymaga przebywania przez większosć dnia w biurze czy w domu. Jak zaś wiadomo, organizm wytwarza witaminę D, o ile do skóry docierają promienie słoneczne. Jeśli nieustannie znajdujemy się w pomieszczeniach, nie dajemy ciału szans na odpowiednią produkcję tej substancji. A że sprawa jest ważna, wiadomo od dawna - niedostateczna ilość witaminy D oznacza wyższe ryzyko osteoporozy i wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak: choroby nowotworowe, choroba sercowo-naczyniowa, nadciśnienie tętnicze, schorzenia autoimmunologiczne (alergie, astma oskrzelowa, RZS, łuszczyca), choroby i zaburzenia metaboliczne, (np. cukrzyca typu 2), choroby infekcyjne oraz wiele zaburzeń neurodegeneracyjnych (np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, demencja). Badania wykazały też istotny związek pomiędzy zbyt niską ilością tej witaminy i problemami psychicznymi, m. in. depresją.

Poprawa samopoczucia

Liczne testy dowiodły, że im dłużej przebywamy na zewnątrz, tym lepiej się czujemy psychicznie. Ma to szczególne znaczenie w okresie, gdy zagraża nam , ale nie tylko - również w innych porach roku odnotowano związek pomiędzy częstszym przebywaniem na łonie natury i wyższym poczuciem szczęscia. Ludzie czują się radośniejsi, gdy mają okazję do dłuższego , a nie przebywają nieustannie w otoczeniu artefaktów.

Mniejszy stres i osłabione odczuwanie bólu

Dłuższy czas na świeżym powietrzu przekłada się także na obniżenie stresu oraz zmniejszenie odczuwania bólu. Przykładowo, w badaniach naukowych ustalono, że pacjenci po zabiegach operacyjnych potrzebowali mniejszych ilości środków przeciwbólowych, jeśli mieli więcej okazji do ekspozycji na światło słoneczne. Poza tym odkryto, że przebywanie w zielonych przestrzeniach, w parkach, lasach, na łąkach przekłada się na istotne - zauważalne przez samych badanych - obniżenie poziomu odczuwanego .

Lepszy sen

Więcej czasu na zewnątrz w ciągu dnia oznacza mniej kłopotów ze snem wieczorem. Jak sądzą uczeni, wewnętrzny zegar biologiczny ulega sprawniejszej regulacji dzięki dłuższemu korzystaniu ze światła dziennego. Ci, którzy pozostają na zewnątrz przynajmniej 30 do 60 minut dziennie, rzadziej cierpią na i wybudzają się w nocy.

Dobra kondycja umysłowa

Im dłużej , tym bardziej zwiększasz swoją kreatywność i wspomagasz pamięć. Nasze umysły efektywniej pracują, jeśli dajemy im odetchnąć od nowych technologii. Badania pokazują, że spacer na świeżym powietrzu może poprawić koncentrację i pamięć. Testy wykazały, że spacer skutkował poprawą pamięci krótkoterminowej aż o 20 proc. Okazało się też, że pozwolił na dłuższe skupienie uwagi na jakimś zadaniu.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 14:38:31, 12-05-2018 miliusz

  jesli ktoś cierpi na łuszczycę, to tak szybko witamina d nie pomoże,owszem może pomóc we wszelkich zmianach, ale to nie nastąpi tak szybko jakbyśmy tego chcieli, pomóc też może balsam cetaphil md dermoprotektor, smarując się nim sporo zmian skórnych na pewno nam zniknie.. zwłaszcza przy ;łuszczycy, trądziku czy azs..
  ... zobacz więcej
 • 13:51:21, 22-06-2018 dk2591

  1. Dla lepszego snu
  2. Dla lepszego samopoczucie
  3. Dla zdrowia
  4. Dla rozrywki
  i podsumowując 5. DLA SIEBIE

  helpik24.pl-sklep medyczny
 • 22:55:08, 23-06-2018 karollaa

  W tych czasach nie zawsze warto spędzać więcej czasu na zewnątrz jednak chwila "świeżego polskiego" powietrza zawsze się przydaję


  =================================
  stylufka.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć