Strona głównaStyl życiaDomowe kwiaty - otocz się nimi szczególnie na zimę

Domowe kwiaty - otocz się nimi szczególnie na zimę

Ilość kwiatów doniczkowych w mieszkaniu ma wpływ na nie tylko na estetykę najbliższego otoczenia, ale może też wspomóc nasze zdrowie.
Domowe kwiaty - otocz się nimi szczególnie na zimę [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com]
w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy, wpomagają oddychanie, dbają o skórę i poprawiają nam .

Znajdujące się w naszych domach rośliny mogą wspomagać skórę w okresie zimowym, kiedy staje sie ona szczególnie wysuszona w związku z ogrzewaniem pomieszczeń. Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (The Royal Horticultural Society) wraz z zespołem naukowym wskazuje, że kwiaty doniczkowe pomagają nawilżać powietrze w domu i dla łagodzić objawy przesuszenia skóry, poprawiając zarówno zdrowie fizyczne, jak domowników.

Badacze odkryli, że dzięki transpiracji liści, czyli odparowywaniu z nich wody, rośliny domowe zwiększają wilgotność w powietrzu, co pomaga przeciwdziałać nadmiernemu przesuszeniu. Najskuteczniejsze w tym zakresie są krzewy doniczkowe, które podlewa się większą ilością wody, ale i więcej oddają jej otoczeniu.

Najlepsze efekty w zakresie naturalnego nawilżania powietrza dawało uprawianie skrzydłokwiatu i różnych gatunków bluszczu. Poprzez utratę wody z gleby i liści, rośliny znacząco poprawiły wilgotność powietrza. To nie wszystko, mogły one również sprzyjać absorpcji pyłu i osłabiać objawy , jak również wychwytywać kurz i cząsteczki różnych związków chemicznych (np. z farb na meblach), a także inne . W efekcie więc sprzyjały poprawie jakości powietrza i samopoczucia ludzi.

„Rośliny domowe mogą być prostym i niedrogim sposobem na zmniejszenie suchości powietrza w pomieszczeniach i złagodzenie objawów suchej skóry, zapewniając jednocześnie wiele innych korzyści - dla ludzkiej psychiki i zdrowia fizycznego", mówią autorzy badań.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy