Strona głównaStyl życiaDomowe sposoby na ukąszenia owadów

Domowe sposoby na ukąszenia owadów

Lato to jedna z najbardziej wyczekiwanych pór roku. Jednak obok słońca i wysokich temperatur, przynosi nam także dokuczliwe owady. Ich ukąszenia mogą wywołać ból, obrzęk i swędzenie.
Domowe sposoby na ukąszenia owadów [Fot. nataba - Fotolia.com] Ukąszenia owadów mogą być zmorą wielu letnich wieczorów. Jako pierwsze pojawiają się meszki i . Wkrótce po nich do życia budzą się osy, pszczoły czy jeszcze groźniejsze szerszenie. Ich użądlenia mogą powodować różne reakcje skórne, którym zazwyczaj towarzyszą ból, opuchlizna, rumień, a nawet alergie. Chcąc uniknąć takich sytuacji, warto latem zrezygnować ze stosowania kosmetyków o intensywnym zapachu - przyciągają one owady. Podobnie jest ze strojami o jaskrawych barwach. Jeśli już jednak nie uda nam się ustrzec przed , istnieje kilka sposobów, które pomogą nam ukoić skórę i uśmierzyć ból.

Pomocny lód

Dobroczynne właściwości lodu od lat wykorzystywane są w kosmetyce - działa kojąco na skórę i niweluje opuchnięcia. Jeśli więc zmagamy się z przykrymi objawami ukąszeń owadów, wypróbujmy okładu z kostek lodu – obkurcza on naczynia krwionośne w skórze, co zabezpiecza przed przedostaniem się składników jadu do krwiobiegu. Dodatkowo redukuje objawy zapalne, zmniejsza uczucie swędzenia i pieczenia oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Postarajmy się jednak nie przykładać lodu na gołe ciało, kostki obwiń wcześniej kawałkiem materiału.

Babciny sposób – cebula

Obok aloesu, porównywalnie dobroczynną rośliną jest także cebula. Przyłożony do rany po ukąszeniu plasterek cebuli uśmierzy ból, złagodzi pieczenie lub swędzenie. Zabieg ten jest szczególnie pomocny, gdy – zasadowy odczyn cebuli neutralizuje kwaśny odczyn jadu pszczoły. Plasterek warzywa trzymamy na ranie do momentu, w którym poczujemy, że ból i obrzęk ustępuje. W przypadku ukąszenia pszczoły pamiętajmy też o usunięciu żądła.

Zsiadłe mleko

Zsiadłe mleko, podobnie jak lód, wykazuje właściwości kojące i skutecznie redukuje świąd wywołany ukąszeniami komarów czy meszek. Jeśli zamoczymy kawałek materiału w zsiadłym mleku i przyłożymy go do rany, swędzenie powinno wkrótce ustać, a opuchlizna w miejscu podrażnienia znacznie się zmniejszyć. Jeśli akurat nie mamy w domu zsiadłego mleka, podobnie do niego zadziała schłodzony jogurt.

Dobroczynny ocet

W przeciwieństwie do jadu pszczoły, skład jadu osy ma odczyn zasadowy. Tu do przemycia miejsca ukąszenia warto zastosować roztwór z octu i wody – do szklanki wody wlewany dwie łyżki stołowe octu. Następnie wacikiem nasączonym płynem przemywamy ranę po użądleniu. Niebawem dokuczliwy ból i pieczenie powinny ustąpić.

UWAGA!
Powyższe porady są jedynie sugestią i w przypadku utrzymywania się uporczywych objawów nie zastąpią wizyty u specjalisty. Jeśli osoba ukąszona jest alergikiem, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub wezwać pomoc medyczną.

Wendre

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy