Strona głównaStyl życiaDrogi: najbezpieczniej na Opolszczyźnie

Drogi: najbezpieczniej na Opolszczyźnie

Opolszczyzna to region o najwyższym stopniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Polsce. Na przeciwległym krańcu skali znajdują się województwa: mazowieckie, łódzkie, śląskie i małopolskie. W pozostałych regionach ryzyko zdarzeń drogowych oceniane jest jako średnie lub małe. To wnioski z raportu „Ryzyka zagrożeń wypadkami drogowymi na obszarach województw i powiatów” przygotowanego na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Drogi: najbezpieczniej na Opolszczyźnie [© monticellllo - Fotolia.com] Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce systematycznie się poprawia, jego poziom różni się jednak w poszczególnych rejonach kraju. Przygotowany na zlecenie KRBRD raport wskazuje najbardziej i najmniej bezpieczne jednostki terytorialne w podziale na poszczególne rodzaje wypadków, okoliczności i grupy ryzyka. W niechlubnych statystykach przoduje Mazowsze – tutaj w ginie i odnosi ciężkie obrażenia najwięcej osób. Najbezpieczniej jest na drogach województwa opolskiego.

Szczegółowa analiza

W raporcie wyszczególniono kategorie zdarzeń drogowych – zderzenia czołowe, boczne, wypadnięcia z drogi, prędkość i wypadki w porze nocnej – oraz grupy ryzyka uwzględniające pieszych, rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów, dzieci, osoby starsze, młodych kierowców i uczestników ruchu będących pod wpływem .

Ryzyko społeczne, które było oceniane dla wszystkich województw i powiatów to możliwość wystąpienia określonej kategorii strat (osobowe lub ekonomiczne) na analizowanym obszarze w przyjętej jednostce czasu. Odnosi się ono do całych grup społecznych na wybranym terytorium. Zatem ryzykiem jest strata (liczba wypadków, ofiar wypadków, a także wielkość kosztów poniesionych w wypadkach drogowych) w przyjętym okresie czasu (najczęściej w przeliczeniu na rok), na wybranym obszarze (kraj, region, powiat, miasto) i odcinku drogi lub obiekcie drogowym. Do oceny ryzyka przyjęty został okres trzech lat 2012 – 2014 co umożliwiło wyeliminowanie wpływu wahań okresowych lub zmiany liczby zdarzeń spowodowanych np. czynnikami atmosferycznymi (długa i śnieżna zima), które mogłyby mieć wpływ na wyżej wymienione miary.

Koszty społeczne wypadków

W latach 2012-2014 w 16 województwach odnotowano 108 073 , w których 132 660 osób odniosło obrażenia, w tym 35 505 ciężkie a 10 133 poniosło śmierć. Koszt wypadków wyniósł prawie 83 mld zł. Największą liczbę wypadków odnotowano w województwie śląskim i mazowieckim (odpowiednio 13 594, 13 496), a najmniej w województwie podlaskim, lubuskim i opolskim (2203, 2269, 2328). W związku z dużą korelacją wypadków i ofiar rannych, te same województwa mają odpowiednio najwięcej i najmniej rannych. Zdecydowanie najwięcej osób poniosło śmierć w wypadkach na terenie województwa mazowieckiego (1664). W drugim pod tym względem województwie wielkopolskim, liczba ofiar jest prawie dwa mniejsza (872). Najmniej ofiar śmiertelnych odnotowano w województwach: lubuskim i opolskim (odpowiednio 274 i 282).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć