Strona głównaStyl życia"Efekt pierwszej nocy" - dlaczego trudno wyspać się poza domem

"Efekt pierwszej nocy" - dlaczego trudno wyspać się poza domem

Mawia się, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej". Nie bez racji. Przynajmniej, jeśli chodzi o sen. Pierwsza noc w jakimkolwiek innym, nowym miejscu zwykle jest nie najlepiej przesypiana.
"Efekt pierwszej nocy" - dlaczego trudno wyspać się poza domem [© tab62 - Fotolia.com] Kiedy trzeba spać poza domem, podczas pierwszej nocy lewa półkula naszego mózgu niełatwo zasypia chcąc stać na starży naszego bezpieczeństwa. Jest istotny powód, dla którego poza domem i to bez względu na na fakt, jak komfortowe mamy warunki. Problem polega na tym, że w nowym miejscu nasz mózg czuwa i nie chce spać.

Mechanizm, który nazwano „efektem pierwszej nocy" odnotowano u ludzi i niektórych gatunków zwierząt. Badacze z Brown University w Providence wyjaśniają, że pierwsza noc poza domem sprawia, że lewa część mózgu pozostaje w pogotowiu, aby można było szybko reagować na ewentualne niebezpieczeństwa.

Zjawisko snu jednej półkuli mózgowej jest znane u ssaków morskich (delfinów czy wielorybów) i niektórych ptaków. Teraz ustalono, że podobnie sprawa ma się w przypadku ludzi, pomimo faktu, że nasze mózgi nie chcechują się takim samym stpniem asymetrii jak mózgi wspomnianych zwierząt.

W ramach badań uczestnicy przez kilka dni spali w laboratorium. Podczas odpoczynku analizowano aktywność ich mózgu poprzez zastosowanie pewnych technik neuroobrazowania. Skany dowiodły, że w ciągu pierwszej nocy z dala od domu półkule mózgu wykazywały różne poziomy aktywności. W szczególności aktywność lewej półkuli była charakterystyczna dla płytszego snu. Co więcej, okazało się, że ten obszar mózgu wykazał silniejszą odpowiedź na dźwięki. W kolejnych sesjach snu opisywany efekt zaniknął. Tylko pierwsza noc w nowym miejscu jest zatem uważana przez ludzkie mózgi na newralgiczną.

Pozostaje pytanie, jak sobie radzić z trudnościami z nocnym odpoczywaniem w nieznanym miejscu. Takie są bowiem szczególnie uciążliwe dla osób, które często wyjeżdżają. Według ekspertów warto sprawić, by nowe miejsce noclegu w jak największym stopniu przypominało to domowe. Można np. zabrać ze soba poduszkę, przesunąć łóżko pod ścanę, jeśli tak jest ułożone w naszej sypialni, czy poprzestawiać nieco inne przedmioty tak, aby przypominały domowy pokój, w którym odpoczywamy. Dzieki temu nas mózg zostanie oszukany i nie będzie w tak silnym stanie alertu, co pozwoli lepiej się wyspać.

Mechanizm problemów z odpoczynkiem poza domem opisano w magazynie Current Biology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy