Strona głównaStyl życiaEkstremalne upały mogą osłabiać zdolności poznawcze

Ekstremalne upały mogą osłabiać zdolności poznawcze

Utrzymujące się ekstremalne upały mogą nasilić osłabienie funkcji poznawczych wśród wrażliwych grup, w tym ludzi starszych i biedniejszych.
Ekstremalne upały mogą osłabiać zdolności poznawcze [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Małe dzieci i osoby starsze są szczególnie narażone na choroby związane z , takie jak wyczerpanie cieplne i . To jednak nie wszystko, upały mogą osłabiać .

- Osłabienie zdolności poznawczych może nie objawiać się natychmiast po pojedynczym okresie upału, ale powtarzająca się lub długotrwała ekspozycja na ekstremalne upały może być szkodliwa - wyjaśniła prof. Virginia Chang z NYU School of Global Public Health - Dłuższe narażenie na ekstremalne ciepło może wywołać kaskadę zdarzeń w mózgu, w tym uszkodzenie komórek, i stres oksydacyjny - i wszystkie wszystkie te czynniki mogą wyczerpać rezerwy poznawcze - dodaje.

W ciągu 12 lat zbierania danych dotyczących temperatury oraz zdolności poznawczych ludzi z określonych obszarów USA odkryto, że wysoka ekspozycja na ekstremalne ciepło wiązała się z szybszym osłabieniem funkcji poznawczych mieszkańców biednych dzielnic, ale nie tych z bogatszych rejonów.

- Zamożne regiony zwykle mają zasoby, które mogą pomóc podczas fali upałów - dobrze utrzymane tereny zielone, a także klimatyzację i centra chłodzące w wielu instytucjach. W dzielnicach w niekorzystnej sytuacji te zasoby mogą nie istnieć - mówi socjolog Haena Lee, współautorka badań. - Inne czynniki związane z biedniejszymi dzielnicami, które mogą przyczyniać się do tej dysproporcji, są takie, że ich mieszkańcy częściej doświadczają przewlekłego stresu, większej izolacji społecznej i maja słabszy dostęp do specjalistycznych usług w zakresie zdrowia poznawczego - zauważa Lee.

Co więcej, przedłużająca się ekspozycja na ekstremalne ciepło wiązała się z szybszym zaburzeniem funkcji poznawczych wśród starszych osób rasy czarnej, ale nie wśród starszych osób rasy białej lub latynoskiej. - Jednym z możliwych wyjaśnień takich wyników jest to, że czarnoskórzy seniorzy mogli doświadczać więcej systemowych niedogodności przez całe życie z powodu strukturalnego rasizmu, segregacji i innych dyskryminacyjnych polityk - uważa Eunyoung Chang, współautor badań.

- W obliczu wysokich temperatur wrażliwe populacje doświadczają złożonych niedogodności. Ekstremalne upały stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, a w kontekście zmian klimatycznych musimy skupić się na wspieraniu grup ryzyka, aby budować odporne społeczności - wyjaśnia Chang.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Udar cieplny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Udar cieplny (porażenie cieplne, udar słoneczny) to nazwa stanu jaki występuje w wyniku przegrzania. Może do niego dojść w wyniku zbyt długiego wystawiania się na oddziaływanie wysokiej temperatury otoczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć