Strona głównaStyl życiaEuropejski Dzień Solidarności Pokoleń

Europejski Dzień Solidarności Pokoleń

Wczoraj obchodziliśmy Europejski Dzień Solidarności Pokoleń. To inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu promowanie społeczeństwa, w którym wszyscy jego członkowie - bez względu na wiek - czują się komfortowo, bezpiecznie, pewnie.
Przedsięwzięcia związane z Dniem Solidarności Europejskiej realizują głownie organizacje pozarządowe. Wcielane są w życie działania, które integrują przedstawicieli różnych pokoleń i budują porozumienie między nimi.

Księga pamięci o wrześniu 1939 roku

Jedną z takich akcji jest inicjatywa „Księga pamięci o wrześniu 1939 roku". „W tym roku obchodzimy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Świadkowie tamtych dni mają dzisiaj około 80 lat i więcej. Według danych GUS jest ich około 900 tysięcy, ale z każdym rokiem ta liczba maleje. To ostatnia okazja do spisania ich wspomnień", mówi Marek Domagała z Prezes Zarządu Fundacji POLPROM organizującej przedsięwzięcie.

Opowieści seniorów zostaną zgromadzone w Internecie, platforma służąca do tego celu ruszy w maju. „Ślad, który w ten sposób zostawią w Internecie ludzie starsi będzie w wielu wypadkach jedynym zapiskiem ich obecności w sieci. Z kolei młodzi ludzie będą mieli okazję spotkać się z „żywą historią", dopytać o sprawy, które zwykle pomijają podręczniki historii. Nauczą się patrzeć na ludzi starszych z innej", zaznacza Marek Domagała.

WŁĄCZwiek - publiczne debaty o potrzebach osób starszych

Inną inicjatywą jest projekt zorganizowany przez Parlamentarny Zespół do Spraw Osób Starszych oraz stołeczny ratusz "WŁĄCZwiek - publiczne debaty o potrzebach osób starszych". W związku ze starzeniem się polskiego społeczeństwa, trzeba podjąć kroki, które zapewnią dobre funkcjonowanie społeczeństwa o nowej strukturze wiekowej.

Znaczący wzrost liczby ludzi starszych przy jednoczesnym zmniejszeniu się ilości ludzi w wieku produkcyjnym oznacza liczne wyzwania. "Jeśli wskaźnik obciążenia demograficznego będzie się tak zmieniał, to ludzi młodych i dorosłych do opieki nad najstarszymi nie wystarczy" - wskazywał przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych senator Mieczysław Augustyn. W związku z tym obecnie trwają prace nad wprowadzeniem ubezpieczenia od niesamodzielności. „Zespół złożony z parlamentarzystów, członków rządu i ekspertów pracuje nad wypracowaniem odpowiednich rozwiązań. Chcielibyśmy, żeby osoba objęta takim ubezpieczeniem - uzależnionym od stopnia niesamodzielności - była jego dysponentem, tzn. mogła sama wybierać konkretne usługi z określonego pakietu", poinformował Mieczysław Augustyn.

W czasie debaty, jak miała miejsce w środę w senacie, poruszono również kwestię aktywizacji osób starszych. Ludzie dojrzali rzadko bowiem uczestniczą w życiu publicznym, sfera ta zdominowana jest przez osoby w młodym i średnim wieku. Jak uważa profesor Barbara Szatur-Jaworska, z zespołu ekspertów ds. osób starszych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, taki status quo nie wynika z żadnych przyczyn formalnych, ale niechęci do angażowania się w społeczne przedsięwzięcia.
Projekt „WŁĄCZwiek" ma na celu zmianę tej sytuacji. "W ramach projektu organizowane są debaty, których celem jest zwracanie uwagi na problemy osób starszych, często zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Projekt ma także angażować osoby starsze w procesy kształtowania polityk ich dotyczących" - wyjaśniała Halina Potocka, koordynator projektu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy