Strona głównaStyl życiaFrustracja i niezaspokojone potrzeby psychiczne sprzyjają koszmarom sennym

Frustracja i niezaspokojone potrzeby psychiczne sprzyjają koszmarom sennym

Ludzie, którzy są sfrustrowani, ponieważ ich podstawowe psychologiczne potrzeby nie są zaspokojone, częściej mają powtarzające się koszmary senne.
Frustracja i niezaspokojone potrzeby psychiczne sprzyjają koszmarom sennym [fot. Nick Magwood from Pixabay]
Sny i ich interpretacje są badane od czasów Karla Junga i Zygmunta Freuda. Teraz sprawdzono, czy codzienna frustracja lub zaspokajanie potrzeb psychologicznych ma wpływ na .

W jednym z badań kilkaset osób opisało najczęściej powtarzający się sen. W innym uczestnicy przez kilka dni prowadzili dziennik snów. Psychologowie chcieli sprawdzić, czy doświadczenia związane z potrzebami psychologicznymi na jawie są powiązane z głębszym poziomem przetwarzania, podczas . Co więcej, chciano ocenić, czy koszmary senne mogą być „pozostałościami" słabo lub nawet nieprzetworzonymi codziennymi doświadczeniami.

Jak odkryto, frustracje i emocje związane z określonymi potrzebami psychologicznymi wpływają na tematy snów. Uczestnicy, których potrzeby psychologiczne nie były zaspokajane, czuli się bardziej . Osoby te miały znacznie więcej negatywnych snów - przerażających sny lub takich, w których pojawiały się smutne lub gniewne emocje. Z kolei ludzie, których potrzeby psychologiczne były zaspokojone, częściej pozytywnie opisywali swoje sny.

- senne mogą bezpośrednio wynikać z niepokojących wydarzeń doświadczanych we śnie i wskazywać, że psychika próbuje przetworzyć i nadać sens szczególnie trudnym psychologicznie doświadczeniom na jawie - wyjaśnia Netta Weinstein z University of Cardiff.

Ludzie, którzy byli sfrustrowani swoją codzienną sytuacją, mieli zwykle powracające sny, w których upadali, ponosili porażkę lub byli atakowani. Według Weinstein powtarzające się sny mogą wynikać z niepokojących doświadczeń psychologicznych, które dana osoba musi przetworzyć.

- Powtarzające się sny zmuszają ludzi do przepracowania najbardziej palących problemów w ich życiu, i można sądzić, że wynikają one z ich niezdolności do przystosowania się do trudnych doświadczeń - wyjaśnia Weinstein.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy