Strona głównaStyl życiaGdy upał doskwiera: jak ochłodzić mieszkanie?

Gdy upał doskwiera: jak ochłodzić mieszkanie?

Po długiej zimie nadeszły w końcu oczekiwane cieplejsze dni. Dla niektórych wręcz za bardzo. Jak można sobie radzić ze zbyt wysoką temperaturą w mieszkaniach?
Gdy upał doskwiera: jak ochłodzić mieszkanie? [© archideaphoto - Fotolia.com] Nasze mieszkania i domy stanowią schronienie, w którym można przetrwać największe . Niektóre osoby, które z różnych względów źle znoszą tak wysokie temperatury starają się ich w takich okresach wręcz nie opuszczać. Czasem jednak i tutaj jest nam zbyt ciepło. Jak możemy zwiększyć swój komfort?

Jednym z najprostszych sposobów na poradzenie sobie z upałem jest zamknięcie nasłonecznionych okien. Dzięki temu nie wpuścimy żaru do środka. Jeszcze lepszy efekt zapewni nam zamontowanie i opuszczenie zewnętrznych rolet.

Popularną i prostą metodą jest włączenie . Wymusza on ruch powietrza, dzięki czemu odczuwamy pewną ulgę.

Klimatyzacja w naszych domach i mieszkaniach to jeszcze rzadkość. O wiele łatwiej o klimatyzację, jeśli pracujemy w biurze. Upowszechniła się ona również w samochodach i środkach komunikacji miejskiej. Nawet w najnowszych inwestycjach deweloperzy tylko w najbardziej ekskluzywnych apartamentach zapewniają ją w standardzie. Wprawdzie coraz częściej decydujmy się na indywidualną instalację, jednak wciąż jest ona postrzegana jako przejaw luksusu. Na przeszkodzie w jej upowszechnieniu stoją wprawdzie coraz niższe, jednak wciąż znaczące dla kieszeni przeciętnego Polaka koszty takiej inwestycji. Niebagatelne znaczenia mają także późniejsze koszty jej eksploatacji.

Oszczędniejsze używanie urządzeń elektrycznych również może przynieść wymierne efekty. Wytwarzają one sporo ciepła, o czym nie zawsze zdajemy się pamiętać.

Nie bez znaczenia jest również to gdzie mieszkamy. Ciepło przenika przecież nie tylko przez okna, ale w mniejszym stopniu również przez dach i ściany. Kluczowy wpływ na temperaturę wewnątrz pomieszczeń ma tutaj ukierunkowanie naszego mieszkania oraz jakość zastosowanej w budynku izolacji. O ile na poddaszu możemy spodziewać się gorąca, o tyle w przedwojennej kamienicy grube mury zwłaszcza od strony północnej powinny przez dłuższy czas stawiać opór fali ciepła.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:46:05, 25-07-2013 ~gość: 89.65.98.xxx

    http://www.jerzybielec.blogspot.com/2013/07/chodzenie-mieszkania-podczas-upaow.html
  • 11:54:09, 16-08-2013 grzechotnik

    Wiatrak... napoje zimne,najlepiej maja się te osoby,które mieszkają w kamienicach, zimą jest ciepło latem chłodno w blokach juz niestety tak nie ma.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy