Strona głównaStyl życiaGlony - alternatywa dla mięsa?

Glony - alternatywa dla mięsa?

Ponieważ coraz więcej ludzi rezygnuje z jedzenia mięsa lub je ogranicza, szuka się alternatyw dla tego produktu. Jak się okazuje, przyjaznym dla środowiska źródłem białka mogą być glony.
Glony - alternatywa dla mięsa? [fot. Chokniti Khongchum from Pixabay] Dwa najbardziej dostępne na rynku gatunki glonów są bogate w białko i mogą wspomagać przebudowę mięśni u zdrowych ludzi.
Glony mogą stanowić ciekawą i zrównoważoną alternatywę dla białka pochodzenia zwierzęcego w odniesieniu do utrzymania i budowy mięśni.

- Nasza praca pokazała, że glony mogą stać się częścią bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości żywnościowej. Coraz więcej osób stara się ograniczyć w diecie ze względów etycznych i środowiskowych, co zwiększa zainteresowanie białkiem pochodzenia niezwierzęcego, produkowanym w sposób zrównoważony. Ważne i konieczne jest rozpoczęcie poszukiwania takich alternatyw, a glony uznaliśmy za obiecujące nowe źródło białka - mówi Ino Van Der Heijden z Uniwersytetu w Exeter.

Produkty bogate w białko i niezbędne aminokwasy wpływają na syntezę białek mięśniowych. Źródła związków pochodzenia zwierzęcego wykazują takie działanie w organizmie w spoczynku i po wysiłku. Ponieważ jednak produkcja białek pochodzenia zwierzęcego wiąże się z etycznymi i środowiskowymi konsekwencjami, szuka się alternatyw - i glony mogą być jedną z nich.

Uprawiane w kontrolowanych warunkach spirulina i chlorella to dwa najbardziej dostępne na rynku glony, które zawierają duże dawki mikroelementów i są bogate w białko.

Po serii ćwiczeń oporowych nóg uczestnicy wypili napój zawierający 25 gramów białka pochodzącego z mikoproteiny pochodzącej z grzybów, spiruliny lub chlorelli.

Próbki krwi i mięśni szkieletowych pobierano na początku badania oraz w ciągu czterech godzin po wypiciu napoju i wysiłku fizycznym.
Spożycie białka zwiększało stężenie aminokwasów we krwi, ale najszybciej i z wyższymi najefektywniej odbywało się to dostarczeniu spiruliny w porównaniu z mykoproteiną i chlorellą. Synteza białek miała miejsce zarówno w wypoczętych , jak i tych zmęczonych .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy