Strona głównaStyl życiaHejt wynika z osobowości, nie okoliczności

Hejt wynika z osobowości, nie okoliczności

Odkryto powód, dla którego niektórzy ludzie są negatywnie nastawieni do wszystkiego, a inni zdają się wszystko lubić. Najwyraźniej wszystko to jest częścią naszej indywidualnej osobowości - wymiarem, który badacze nazwali „postawą dyspozycyjną".
Hejt wynika z osobowości, nie okoliczności [fot. Sammy-Sander from Pixabay]
Osoby z mają silną tendencję do lubienia różnych rzeczy i ludzi, podczas gdy osoby z często wykazują niechęć.

- Postawa dyspozycyjna nie dotyczy po prostu właściwości rozważanych bodźców, ale i cech oceniającego. Przykładowo, na pierwszy rzut oka znajomość czyichś odczuć co do architektury może nie wydawać się przydatna przy ocenie odczuć wobec opieki zdrowotnej. W końcu opieka zdrowotna i architektura to niezależne sfery o unikalnych zestawach właściwości, dlatego też postawy wobec tych nich również powinny być niezależne - mówi psycholog Justin Hepler z Uniwersytetu Illinois.

Ciągle jednak nadal istnieje jeden kluczowy czynnik, który łączy postawy danej osoby: ona sama. - Niektórzy ludzie mogą po prostu być bardziej skłonni do skupiania się na cechach pozytywnych, a inni na cechach negatywnych - stwierdza Hepler.

Aby odkryć, czy ludzie różnią się pod względem skłonności do lubienia lub nielubienia rzeczy i zjawisk, stworzono katalog, która wymagał od uczestników przedstawienia swojego stosunku do szerokiej gamy niepowiązanych ze sobą rzeczy/czynności/zagadnień, takich jak: architektura, zimne prysznice, polityka i piłka nożna. Dowiedziawszy się, jak bardzo uczestnicy (nie) lubią tych konkretnych rzeczy, odpowiedzi uśredniono, aby określić postawę dyspozycyjną. Jak odkryto, osoby o ogólnie pozytywnym podejściu są bardziej otwarte niż osoby o postawie negatywnej. W codziennej praktyce oznacza to, że ci pierwsi mogą być bardziej skłonni do faktycznego zakupu nowych produktów, , regularnego wykonywania pozytywnych działań (recykling, ostrożna jazda itp.).

- Odkrycie poszerza teorię postawy, pokazując, że nastawienie nie jest po prostu funkcją własności przedmiotu, ale jest także cech jednostki, która ocenia obiekt - komentują psychologowie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy