Strona głównaStyl życiaHelpAge India na pomoc indyjskim seniorom

HelpAge India na pomoc indyjskim seniorom

W Indiach żyje 90 milionów ludzi w starszym wieku, a w ciągu najbliższych kilku lat liczba ta ma przekroczyć granicę 100 milionów. W młodszych latach ludzie ci byli szanowanymi członkami rodzin, w wieku starszym często stają się ciężarem dla swych bliskich i nie otrzymują pomocy. Poza tym, niewielu z nich może liczyć na państwowe emerytury. Konieczne jest wsparcie z zewnątrz.
Wielu indyjskich seniorów zmaga się samotnością, chorobami, alienacją. Z badań przeprowadzonych przez HelpAge India wynika, że 62% ludzi starszych żyje poniżej progu ubóstwa. Poza tym, szacuje się, iż 40% Hindusów padnie ofiarą przemocy fizycznej ze strony swej rodziny.

Problem dostrzegli rządzący - w 2007 roku przegłosowano ustawę przewidującą kary dla dzieci, które nie będą się opiekować swoimi rodzicami. Za nieudzielanie pomocy swym sędziwym rodzicom można otrzymać wyrok trzech miesięcy pozbawienia wolności. Treść preambuły do wspomnianej ustawy głosi m. in., że: „pokolenie seniorów stanowi wyzwanie społeczne na poważną skalę. Potrzebują oni więcej uwagi i opieki".

Nowa legislacja okazuje się jednak niewystarczająca, alarmuje organizacja HelpAge India. „Kto poda własne dzieci do sądu, zwłaszcza w zaawansowanym wieku?" retorycznie pyta Avinash Datta, dyrektor programowa wspomnianej instytucji.

HelpAge India pragnie zwrócić uwagę na problemy ludzi starszych. W tym celu zorganizowano instalację przypominająca o ludziach w sędziwym wieku. Stała się nośnikiem reklamowych w kampanii pod hasłem "Support" (Wesprzyj), autorstwa Arun Diwakaran i Shehzad Yunus z agencji Pirana. W październiku 2008 roku zawisła na ulicach największych miast Indii. Banner rozciągnięto na drewnianych laskach- takich, jakich używają starsi ludzie, co umożliwia błyskawiczne rozpoznanie przekazu.

HelpAge India odbiera codziennie około 300 telefonów z prośbami o pomoc emerytom.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy