Strona głównaStyl życiaInteligencja emocjonalna wzrasta wraz z wiekiem

Inteligencja emocjonalna wzrasta wraz z wiekiem

Dla ludzi starszych naprawdę trudnym zadaniem jest trzymać na wodzy swoje uczucia, gdy oglądają chwytające za serce lub odrażające sceny w filmach, bądź reality show, odkryli psycholodzy. Są za to lepsi niż osoby młodsze w doszukiwaniu się dobrych stron nieprzyjemnych sytuacji i wykazują się większą empatią, wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z University of California w Berkeley.
Zespół naukowców kierowany przez psychologa Roberta Levensona monitorował, jak ludzkie strategie emocjonalne i reakcje zmieniają się z wiekiem. Otrzymane wyniki wspierają tezę, że inteligencja emocjonalna i umiejętności poznawcze mogą faktycznie wyostrzyć się u osób, które przekraczają sześćdziesiątkę, co daje przewagę osobom starszym w interakcjach z ludźmi zarówno w pracy, jak i życiu osobistym.

Okazuje się, że w późniejszym wieku w większym stopniu skupiamy się na pielęgnowaniu stosunków społecznych, trosce o innych oraz pragnieniu bycia otaczanym opieką. Wydaje się, że ewolucja ukształtowała ludzki system nerwowy tak, że jest optymalny dla aktywności międzyludzkich i rodzinnych w wieku starszym.

W badaniu wzięły udział 144 osoby w wieku dwudziestu kilku, czterdziestu kilku i sześćdziesięciu kilku lat. Zbadano ich reakcje na neutralne, smutne i obrzydliwe klipy filmowe.

Badacze monitorowali ciśnienie krwi, częstości akcji serca, pocenie się i oddech uczestników w czasie, gdy oglądali scenę z filmu "21 gramów", w której kobieta dowiaduje się, że jej córki zginęły w wypadku samochodowym oraz filmu "The Champ", w której chłopiec jest świadkiem śmierci swojego mentora po meczu bokserskim.

Osoby starsze interpretowały negatywne sceny starając się im nadać jakikolwiek pozytywny sens. Oznacza to, że wypracowały efektywny mechanizm radzenia sobie w trudnych sytuacjach mając oparcie w doświadczeniach życiowych.

W innym badaniu dowiedziono, że ludzie dojrzali wykazują większą empatię w związku z oglądanymi smutnymi scenami. Doświadczali intensywniejszego smutku w związku z cierpieniem innych ludzi, bo są zdolni do większej intymności w relacjach interpersonalnych, wyjaśniają uczeni.

Wyniki badań ukazały się m. in. w magazynie „Psychology and Aging".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy