Strona głównaStyl życiaJak dbać o głos?

Jak dbać o głos?

Nasza mowa to główny sposób komunikowania się z innymi, więc choć na co dzień nie doceniamy jej ważności, kiedy z powodu przeciążenia czy choroby nie możemy mówić, widzimy, jak podstawowe znaczenie ma dla codziennego funkcjonowania. Oto, jak dbać o głos.
Jak dbać o głos? [fot.  Mircea Iancu z Pixabay]
Codziennie wypowiadamy co najmniej kilka tysięcy - już te dane pokazują, jak bardzo potrzebujemy głosu. Tymczasem właśnie z powodu jego częstego używania, niewłaściwego oddychania, konieczności pośpiechu w wyrażaniu myśli, czy dużej głośności wypowiadania się nierzadko nadwyrężamy i struny głosowe, a w rezultacie doświadczamy problemów z .

W efekcie wspomnianych czynników możemy odczuwać ból w obrębie aparatu mowy i wkładać większy wysiłek w wypowiadanie słów. Dochodzi do skurczów mięśni szyi i nasz głos może wydawać się nienaturalny, krzykliwy oraz wydawany z trudem.

Jaka jest na to rada? Trzeba nauczyć się mówić tak, aby wystarczało nam powietrza na frazy, które chcemy wypowiedzieć, tzn. lepiej jest zatrzymać się i złapać oddech, by móc mówić dalej niż starać się powiedzieć jak najwięcej na jednym wydechu. Poza tym warto wiedzieć, jak dobrze koordynować ruch przepony z emisją głosu. Wreszcie, nie należy krzyczeć - to też osłabia mowę. Jeśli następuje zaburzenie w zakresie któregoś z tych trzech czynników, głos staje się nieprzyjemny lub odczuwamy zmęczenie mówieniem.

Co więcej, łatwiej i wyraźniej mówimy, kiedy odpowiednio gardło. Nie bez powodu osobom, które mają wygłaszać referat czy dłuższą przemowę, dostarcza się wody, po prostu podczas mówienia chce się pić.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy