Strona głównaStyl życiaMówienie do siebie - całkiem normalne (i pomocne) zjawisko

Mówienie do siebie - całkiem normalne (i pomocne) zjawisko

Nie, nie ocieramy się o szaleństwo, gdy mówimy sami do siebie. To całkiem normalne zjawisko i nawet pomocne - w kontrolowaniu własnych emocji.
Mówienie do siebie - całkiem normalne (i pomocne) zjawisko [© Thomas Mucha - Fotolia.com] Mówienie do siebie w trzeciej osobie pomaga regulować własne , mówią psycholodzy z Michigan State University.

Zasadniczo działa to najprawdopodobniej tak, że mówienie do siebie w trzeciej osobie sprawia, że ludzie myślą o sobie w sposób zbliżony do tego, jak myślą o innych. Tak wynika ze skanów mózgu przeprowadzonych w trakcie badań. A takie dzialanie pomaga uzyskać pewien dystans psychologiczny do swoich doświadczeń, który często jest przydatny w regulacji emocji.

Uczeni przeprowadzili dwa eksperymenty. W jednym z nich skanowano mózgi uczestników, którzy reagowali na przedstawione zdjęcia wypowiadając się w pierwszej lub trzeciej osobie. Ustalono, że gdy reagowano w trzeciej osobie na jakiś przykry obraz, emocjonalna aktywność mózgu spadła już w ciągu sekundy.

W drugim teście uczestnicy wspominali używając języka pierwszej lub trzeciej osoby. Kiedy wybierali tę druga opcję, odnotowywano mniejszą aktywność w obszarze mózgu zaangażowanym w bolesne doznania.

Jak uważają autorzy badań, jeśli ich oceny tych zjawisk są słuszne, niesie to za sobą ważne informacje dotyczące sposobu radzenia sobie z emocjami. Używanie odpowiedniego języka pozwoli na szybkie zyskanie dystansu wobec ogarniających nas silnych emocji.

O badaniach napisano w Scientific Reports.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

DZIESIĘĆ + PIĘĆ =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X