Strona głównaStyl życiaJak emocje zmieniają się wraz z wiekiem: ludzie starsi są szczęśliwsi

Jak emocje zmieniają się wraz z wiekiem: ludzie starsi są szczęśliwsi

Wraz z upływem czasu zmienia się wrażliwość na emocje. Badacze z McLean Hospital w Belmont mówią, że osoby w młodszym wieku bardziej koncentrują się na negatywnych emocjach, starsi zaś są wrażliwsi na te pozytywne.
Jak emocje zmieniają się wraz z wiekiem: ludzie starsi są szczęśliwsi [Fot. pikselstock - Fotolia.com]
Mówi się „starość nie radość", bo z sędziwym wieku często podupadamy na zdrowiu. Jeśli chodzi jednak na , to ludzie starsi mają się lepiej. Seniorzy są szczęśliwsi niż ludzie młodsi.

W badaniach wzięło udział niemal 10 tysięcy osób w wieku 10 - 85 lat, które wykonały test wrażliwości emocjonalnej na platformie internetowej TestMyBrain.org. Autorzy chcieli w ten sposób ocenić zdolności uczestników do wykrywania różnic w ekspresji strachu, gniewu i . Eksperyment polegał na tym, że uczestnicy oceniali, co wyraża dane zdjęcie twarzy.

Naukowcy zauważyli, że wiek miał wpływ na wrażliwość uczestników na wyrażane na zdjęciach . Młodzi ludzie wykazywali się doskonałymi umiejętnościami w rozpoznawaniu negatywnych , dotyczyło to szczególnie nastolatków. Z drugiej strony, ludzie starsi wyróżniali się zdolnościami uchwytywania pozytywnych emocji. Okazało się, że wrażliwość na strach i gniew zmniejszył się wraz z upływem lat, zaś zdolność rozpoznawania poczucia szczęścia nie uległa zmianie.

Uważa się, że umiejętność dekodowania bodźców emocjonalnych słabnie z wiekiem, ale tutaj spadek umiejętności wykrywania szczęścia był nieznaczny, mówią uczeni. To kolejny ekperyment, który pokazuje, że seniorzy częściej skupiają na pozytywnych emocjach i wykazują więcej niż ludzie młodsi.

O badanich można przeczytać w Journal of Experimental Psychology: General.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy