Strona głównaStyl życiaJak osłabić emocje? Trzeba mówić do siebie w trzeciej osobie

Jak osłabić emocje? Trzeba mówić do siebie w trzeciej osobie

Istnieje łatwy sposób na osłabienie rozemocjonowania: należy mówić do siebie w trzeciej osobie.
Jak osłabić emocje? Trzeba mówić do siebie w trzeciej osobie [fot.  Alexander Stein z Pixabay]
Mówienie do siebie jak do kogoś innego ułatwia kontrolowanie , wskazują psychologowie.

Uczeni z Uniwersytetu stanowego Michigan przeprowadzili eksperymenty, w których uczestnicy byli poddawani skanowaniu mózgu w obliczu niepokojących sytuacji.

Okazało się, że kiedy ktoś o imieniu Adam pytał „dlaczego ja jestem ", intensyfikwał negatywne emocje, kiedy zaś formułował pytanie w ten sposób: „dlaczego Adam jest smutny", dystansował się do nich. Jak uważają autorzy, kiedy mówimy o sobie samych w trzeciej osobie sprawia, że zaczynamy myśleć o nas jak o innych ludziach i nabieramy innej perspektywy co do własnych doświadczeń.

W jednym z badań uczestnikom skanowano mózgi podczas ich reagowania na określone zdjecia zarówno w pierwszej, jak i trzeciej osobie. Kiedy oglądano wywołujące strach zdjęcie mężczyzny trzymającego pistolet przy głowie, a odpowiedź na to została sformułowana najpierw w pierwszej, a potem trzeciej osobie, emocjonalna aktywność mózgu w ciągu chwili istotnie się zmniejszyła.

W ramach kolejnych testów badani wspominali bolesne doświadczenia najpierw w pierwszej osobie, potem w narracji trzecioosobowej. Wyniki były podobne - w tym drugim wypadku wspomnienia nie były tak trudne. Ponownie też skany pokazały obniżoną aktywność mózgu w sytuacji mówienia w trzeciej osobie.

Według autorów, uzyskane wyniki mogą mieć wiele zastosowań. Mogą być np. używane w terapiach mających na celu osłabienie i zwiększenie kontroli nad własnymi emocjami.

Na temat badań napisano w magazynie Nature:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy