Strona głównaStyl życiaJak pokonać noworoczne smutki

Jak pokonać noworoczne smutki

Sylwester kojarzy się z huczną zabawą, beztroską i wesołością. Jednakże początek roku może jawić się już zupełnie inaczej. Okazuje się, że ten okres nierzadko wiąże się z pogorszeniem samopoczucia. Na szczęście kilka prostych kroków pomoże odzyskać dobry humor.
Jak pokonać noworoczne smutki Pierwsze dni i tygodnie Nowego Roku mogą wydawać się nieco przygnębiające. Wszak postanowienia nie zawsze okazują się pozytywne - zmiany dotyczą też przykrych i trudnych sytuacji. W jednym z brytyjskich badań stwierdzono, że trzeci stycznia to dzień, w którym pary najczęściej składają pozew o rozwód.

Na depresyjny charakter początku roku wpływa wiele powodów. Dla tych, którzy ciągle pracują, powrót do pracy wydaje się uciążliwy, szczególnie gdy świąteczny wypoczynek był bardzo udany. W przypadku osób, które nie są aktywne zawodowo, nieprzyjemnym jest okres zakończenia spotkań rodzinnych i pożegnań z najbliższymi, którzy muszą wracać do swoich. Po uroczystym czasie pełnym śmiechu i gwaru, pusty, cichy dom jawi się jako opuszczony i niełatwo pogodzić się z tym, że do kolejnego zjazdu jeszcze bardzo daleko. Inny problem to pieniądze: po szaleństwie świąteczno-sylwestrowych zakupów wielu ludzi z niepokojem patrzy na znacznie uszczuplony stan konta, a niektórzy muszą zacząć spłacać zaciągnięty na Święta kredyt. Wreszcie, liczni doświadczają skutków przejedzenia i maja wyrzuty sumienia z powodu przybrania na wadze. Summa summarum mamy wiele powodów do zmartwień tuż po sylwestrowej nocy.

Psycholodzy radzą nie poddawać się ponuremu nastrojowi i przeciwdziałać smutkom poprzez drobne, zewnętrzne czynności mające wpływ na samopoczucie. Przykładowo, naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie odkryli, że 30-minutowy spacer poprawia nastrój - zwiększa humor i poczucie siły. A jeśli ma się okazję spacerować tam , gdzie jest zielono, szanse na poprawę nastroju są jeszcze większe. Uczeni z Uniwersytetu w Essex odkryli, że aktywność w zielonym otoczeniu, np. praca w ogrodzie, wzmacnia dobry nastrój znacznie bardziej niż ćwiczenia pod dachem.

Pomocne jest też powzięcie planów, np. projekt zjazdu rodzinnego w kilka tygodni po Świętach pozwoli na entuzjastyczne przywitanie Nowego Roku i radosne oczekiwanie na kolejny, przyjemny i wesoły czas. Poza tym, postanowienia nie muszą się wiązać jedynie z trudnymi wyzwaniami, np. utratą na wadze, mogą i powinny dotyczyć tego, co sprawia przyjemność. Czekanie na realizację rozrywkowych planów sprawi, że łatwiej będzie pogodzić się z zakończeniem okresu świątecznego. O jakie projekty chodzi ? W zależności od indywidualnych możliwości i potrzeb można zaplanować zmianę wystroju mieszkania, naukę nowego języka obcego, spisanie wspomnień, etc. Wszystko to, co wymaga zaangażowania „tu i teraz", pozwoli odsunąć przykre myśli zastąpić je weselszymi prognozami na spędzenie najbliższych tygodni.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy