Strona głównaStyl życiaJak poprawić samopoczucie? Wystarczy zadbać o działkę lub ogród!

Jak poprawić samopoczucie? Wystarczy zadbać o działkę lub ogród!

Jak twierdzą eksperci, kilka godzin pracy w ogrodzie może zdziałać cuda. Dzięki ogrodnictwu można się lepiej poczuć i młodziej wyglądać, przekonują twórcy sagazone.
Jak poprawić samopoczucie? Wystarczy zadbać o działkę lub ogród! [© absolut - Fotolia.com] „To łatwiejsze i tańsze niż chodzenie na siłownię, aerobik, basen i inne aktywności polecane przez trenerów", uważa Tim Spurgeon z organizacji promującej ogrodnictwo „Thrive". „Co więcej, możesz pracować we własnym tempie i z taką intensywnością, jaką uważasz za stosowne", dodaje.
Praca w ogrodzie pomaga spalać tkankę tłuszczową

Jeśli chodzi o utratę zbędnych kalorii, na czele listy prac ogrodowych plasują się: przekopywanie grządek i spulchnianie wierzchniej warstwy, niewiele mniej wyczerpujące jest koszenie trawy. Spędź pół godziny na którejś, z tych aktywności, a pozbędziesz się odpowiedniej liczby kalorii:

• przekopywanie grządek i spulchnianie gleby - 250 kalorii;
• koszenie trawnika - 195 kalorii;
• pielenie - 105 kalorii;
• grabienie - 100 kalorii

Ogrodnictwo pomaga wyrabiać muskuły

Spulchnianie gleby motyką czy koszenie stanowią doskonałą alternatywę dla treningów na siłowni. Przycinanie żywopłotu pomaga kształtować bicepsy, a praca przy użyciu grabi lub wideł oraz koszenie trawnika wzmacniają ramiona i barki, a także wyrabiają mięśnie brzucha.

Przekopywanie grządek i częste schylanie się czy też kucanie przy pielęgnacji ogrodu wzmacnia mięśnie ud oraz pośladków.

Praca w ogrodzie chroni serce

Każda aktywność, która sprawia, że serce szybciej bije i oddech jest przyspieszony - zdaniem ekspertów - może zostać uznana za ćwiczenie pomagające uchronić się przed chorobami serca.

Zacznij „ruszać się" choćby przez pół godziny trzy razy w tygodniu - już taka częstotliwość ćwiczeń uznawana jest za dostateczną dla usprawnienia funkcjonowania organizmu. Czy istnieje zatem lepsza zachęta gdy świeci słońce, by udać się do ogrodu i pielić chwasty?


Ogrodnictwo wzmacnia kości

Z badań przeprowadzonych na University of Arkansas wynika, że u kobiet po pięćdziesiątym roku życia, które pracowały w ogrodzie przynajmniej raz w tygodniu, mineralna gęstość kości była wyższa niż u pozostałych pań.

Warto też pamiętać, że aktywność na świeżym powietrzu umożliwia produkcję witaminy D w organizmie dzięki działaniu promieni UVB. Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i wbudowywanie go do kości, a także zapobiega nadmiernemu wydalaniu go z moczem.

Ogrodnictwo pomaga zwalczyć stres

Uprawa roślin nie tylko przynosi korzyści ciału, czepie zeń pożytek także psychika. Aktywność na świeżym powietrzu odpręża, relaksuje, poprawia samopoczucie.

Badania dowiodły, że już samo patrzenie na roślinność redukuje odczuwanie stresu, zmniejsza ciśnienie krwi, łagodzi napięcie w mięśniach. Podobnie jak piękny obraz poprawia humor, oglądanie kwitnącego latem ogrodu, pełnego naturalnych kolorów, zapachów, dźwięków - wprawia w dobry nastrój.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:31:24, 27-02-2012 ZdunskiK

    Drodzy Państwo,
    Jestem miłośnikiem ogrodnictwa i zgadzam się z autorem. Nic nie zastąpi aktywności fizycznej na świeżym powietrzu . Ogrodowa sceneria jaka wypracowałem przez tyle lat wprowadza mnie w błogi nastrój, a praca na łonie natury uspokaja i wycisza. Czuje się o wiele zdrowszym i żywszym człowiekiem.

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy