Strona głównaStyl życiaJak sobie radzić z krytyką

Jak sobie radzić z krytyką

Zarówno na polu rodzinnym, jak i zawodowym od czasu do czasu ktoś nas krytykuje. Z jednej strony rzadko kto umie to zrobić rzetelnie, tzn. odnosząc się do meritum i nie obrazić krytykowanego, z drugiej zaś niewielu z nas potrafi poradzić sobie z negatywnymi ocenami. Naucz się przyjmować krytykę, to wiele ułatwia...
Jak sobie radzić z krytyką? Oto, jak dawać sobie radę z krytycznymi komentarzami.

Tylko spokój może cię uratować

Pierwsza reakcja jest zwykle nieprzemyślana i gwałtowna. Przede wszystkim: weź głęboki oddech. Jeśli wydaje Ci się, że zaraz wybuchniesz lub się rozpłaczesz, tym bardziej skup się na oddychaniu i wycofaj się z konfrontacji (nie w ogóle, ale w tym momencie). Dzięki temu zdołasz i zyskać inną perspektywę, a wtedy zareagujesz bardziej świadomie.

Rozpoznaj emocje

Chodzi o emocje, które prowadzą do niekontrolowanych zachowań. Oto, jak to zrobić. Zapytaj samego/samej siebie o powód irytacji. Czy jest to niespodziewana ocena? Ogarnia Cię przed porażką? Doznajesz zawodu? Chciałeś/aś lepiej wypaść? Jeśli uda Ci się zidentyfikować przyczyny tego, co czujesz, łatwiej Ci będzie oddzielić je od zaistniałej sytuacji i spojrzeć na nią bardziej obiektywnie.

Przeanalizuj formę krytyki

To, w jaki sposób negatywna ocena została wydana, może świadczyć o jej wartości. Jeśli jest wypowiedziana złośliwie, wśród współpracowników lub innych domowników i to przez osobę, która w sposób jawny Ci nie sprzyja, z dużym prawdopodobieństwem jest po prostu niesłuszna...

Rozważ treść krytyki


Zastanów się, co dokładnie zostało powiedziane. W treści tej niezbyt pochlebnej oceny oddziel to, co jest merytoryczne, od tego, co emocjonalne. Skup się na konkretach i pomyśl o tej opinii jako niezbędnym dla rozwoju feedbacku.

Ruszaj dalej

Usłyszałeś/aś, przyjąłeś/aś, ruszasz naprzód - z tym nowym doświadczeniem i wiedzą, co możesz poprawić w przyszłości. Nie ma sensu rozpamiętywać gorszej passy czy nieudanego projektu, warto zaś wiedzieć, co poszło nie tak, by móc nie popełnić tego samego błędu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć