Strona głównaStyl życiaSześć prostych sposobów na stres

Sześć prostych sposobów na stres

Powodów do stresu nam nie brakuje - niektóre są dość błahe i błyskawicznie jesteśmy w stanie się „otrząsnąć", inne wręcz paraliżują i sprawiają, że trudno wykonywać codzienne obowiązki. O ile stres nie jest przewlekły i nie trzeba dłuższej profesjonalnej terapii, by go zwalczyć, skuteczne są pewne łatwo dostępne sposoby - wypróbuj je, a szybko się uspokoisz.
Sześć prostych sposobów na stres Zjedz coś

Nie warto „zajadać" , ale prawdą jest, że nasze reakcje emocjonalne nasilają się, gdy jesteśmy głodni. Można sięgnąć po jakąś zdrową przekąskę - owoce lub warzywa, a od razu lepiej się poczujesz. Skąd taki efekt? Intensywniej reagujemy na stresujące sytuacje, gdy jesteśmy głodni i poziom cukru we krwi jest niski, zaserwowanie sobie czegoś do jedzenia wywoła wzrost ilości we krwi i pozwoli szybciej się uspokoić.

Wybierz się na spacer

Albo wyjedź za miasto, choć na godzinę. Kontakt z naturą jest leczniczy. Las, łąka, jezioro mają terapeutyczny wymiar, wystarczy trochę poprzebywać na świeżym powietrzu, pooglądać zieleń, a stan emocjonalny znacząco się poprawia.

Poćwicz

Ćwiczenia odprężają. Idź na siłownię, albo jeszcze lepiej - wybierz się albo w parku (w ten sposób połączysz relaksujące właściwości przyrody z odprężającą mocą sportu). Trening wywołuje zwiększenie wydzielania serotoniny, która ma dobry wpływ na psychiczne samopoczucie.

Poczytaj

Zatopienie się w książkowy świat pozwala oderwać się od codzienności i jej problemów. Umberto Eco powiedział, że „kto czyta książki - żyje podwójnie". Czytanie to świetny sposób na chwilową choćby ucieczkę od problemów, które po lekturze mogą być widziane z innej perspektywy.

Zadzwoń do przyjaciela

Samo podzielenie się problemem sprawia, że wydaje się on nieco mniejszy, a na pewno pomaga się uspokoić, zebrać myśli, „wyrzucić" swój żal. są niezastąpieni w takich okolicznościach - działają jak najlepszy antystresowy farmaceutyk.

Kup sobie coś

Nie, nie musisz wydawać fortuny, po prostu spraw sobie przyjemność jakimś drobiazgiem - nową książką czy kawą i sernikiem w ulubionej kawiarni. Dokonując takiego drobnego zakupu nakierujesz myśli na przyjemne tory, co osłabi stres.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy