Strona głównaStyl życiaJak szczęśliwie się starzeć - 6 ważnych wskazówek

Jak szczęśliwie się starzeć - 6 ważnych wskazówek

Jest kilka „złotych zasad" dobrego (czyli zdrowego i szczęśliwego) starzenia się. Bez względu na szerokość geograficzną i osobiste doświadczenia pozostają w mocy. Zastosuj je, a zyskasz duże szanse na pełnię życia pomimo upływu czasu i tak wielu zachodzących zmian.
Jak szczęśliwie się starzeć - 6 ważnych wskazówek Ogranicz stres

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale masz ku temu dobre warunki, bo dojrzalszy wiek sprzyja nabieraniu dystansu do rzeczywistości. A że warto się postarać, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać - przedłużający się sprzyja problemom fizycznym w starszym wieku i bardzo przyspiesza proces .

Ćwicz

To jest powtarzane niczym mantra przez lekarzy, trenerów, dietetyków, psychologów i innych ekspertów. Nie bez powodu. 45 minut ćwiczeń aerobowych co najmniej trzy do czterech razy w tygodniu spowoduje, że twoje serce pozostanie młode, zachowasz ładną sylwetkę, poprawisz swoje samopoczucie i zwiększysz moc mózgu. Regularny wysiłek fizyczny pomaga utrzymać masę mięśniową i elastyczność, a także poprawia ogólne samopoczucie. Liczne badania dowiodły, że osoby bardziej sprawne fizycznie w średnim wieku były mniej narażone na rozwój chorób przewlekłych w wieku starszym wieku - cechowały się m. in. niższym ryzykiem zastoinowej oraz .

Wysypiaj się

Jeśli regularnie sypiasz krócej niż 6.5 godzin, twój organizm ma zbyt mało czasu na regenreację, co odbija się na jego funkcjonowaniu i z czasem może prowadzić do rozwoju wielu chorób, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Właściwie ani niedostatek, ani nadmiar snu nie jest polecany, obydwa przypadki wiążą się z rozwojem różnych chorób i zaburzeń emocjonalnych.

Kontroluj ciśnienie krwi

I nie tylko, także poziom oraz trójglicerydów we krwi. Jeśli monitorujesz te wskaźniki, masz duże szanse na szybką i odpowiednią reakcję tak, by uchronić się przed poważnymi chorobami, którym sprzyjają zbyt wysokie poziomy tych pomiarów. Pamiętaj, że nadciśnienie wiąże się z szybszym rozwojem zaburzeń poznawczych, a więc i z demencją.

Dbaj o przyjaciół

Ludzie, którzy tworzą szerokie sieci społeczne, uzyskują wyższe wyniki w testach inteligencji i mają niższe wskażniki demencji. jest destrukcyjna - wiąże się z szybszym procesem starzenia się i rozwojem wielu chorób, nie tylko psychicznych. Tymczasem przebywanie wśród ludzi daje realną ochronę przed rozmaitymi problemami zdrowotnymi, poprawia humor i zwiększa chęci do działania (w tym dbania o siebie).

Nie myśl o starości stereotypowo

Starość często źle się kojarzy i dlatego tak chętnie robimy wszystko, by się jej przeciwstawiać. Tymczasem warto po prostu mieć odpowiednie nastawienie, a wszystko okaże się łatwiejsze. Trzeba zaakceptować naturalne zmiany zachodzące w ciele i umyśle i nie dać się zwariować mediom czy firmom kosmetycznym, które lansują nienaturalnie młody wygląd i styl życia. Nie ma też sensu utrwalać sobie negatywnego obrazu starości - niech nie stanie się on samospełniającą się przepowiednią. To, że organizm zwalnia i pojawiają się pewne dolegliwości, nie musi decydować o całokształcie: skup się na tym, co dla ciebie najważniejsze, a rzeczywiscie będziesz zdrowszy/a i bardziej zadowolony/na z życia.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:36:32, 02-04-2016 senioritka

    Akceptuję swoją starość, ale dlaczego tak długo u mnie trwa?
  • 20:22:28, 02-04-2016 weronika1

    Cytat:
    Akceptuję swoją starość, ale dlaczego tak długo u mnie trwa?

    Bo tak sobie ustaliłaś przed przyjściem na świat, tylko, że o tym zapomniałaś.

    - Nie zgadzam się z dwoma punktami powyższego tekstu: "sprawdzanie ciśnienia i cholesterolu" oraz "dbanie o przyjaciół".
    - Nie powinno się w ogóle myśleć o chorobie a szanować należy każdego bez wyjątku.
    Pozdrawiam.
    ... zobacz więcej
  • 12:17:31, 03-04-2016 awasawa

    Myślę, że jest bardzo ważnym chyba, zachowywać pogodę ducha, starać się rozumieć racje swoich dorosłych dzieci kiedy jest "nie po mojemu", zachowywać prężność intelektualną... Co jeszcze? Każdy będzie miał tu swoje recepty.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć