Społeczeństwa wielu krajów się starzeją. Zwiększa się odsetek seniorów w strukturze globalnej populacji. Taka zmiana zaś oznacza wiele wyzwań dla sytemów zdrowia i opieki oraz gospodarek.
Jak wynika z zeszłorocznego raportu „An Aging World: 2015" , w 2050 roku będzie żyło 1,6 miliarda ludzi w wieku powyżej 65 lat.
Starzenie się społeczeństw zyskało nieznane dotychczas w historii świata tempo.
Do 2050 roku ludzie w wieku powyżej 65 lat będą stanowili 17 procent światowej populacji. We wspmnianym raporcie przeanalizowano trendy demograficzne, prognozowany stan zdrowia i trendy społeczno-gospodarcze na świecie. Proces
starzenia się populacji nie wykazuje spowolnienia, a wręcz odwrotnie, postępuje w niespotykanym dotąd tempie.
Jak obliczyli autorzy raportu:
Obecnie na całym świecie żyje 617 milionów ludzi w wieku powyżej 65 lat, seniorzy stanowiąc więc 8,5 procent ludności całego globu. Do 2050 roku liczba ludzi starszych zwiększy się do 1,6 mld i będzie stanowiła 17 procent wszystkich ludzi.
Do 2050 roku średnia długość życia ludności na świecie zwiększy się o prawie osiem lat. Obecnie światowa średnia to 68,6 lat, w połowie obecnego stulecia wyniesie 76,2 lat.
Znacznie zwiększy się liczba ludzi sędziwych, czyli po osiemdziesiątym roku życia. Obecnie wynosi 126,5 milionów, do 2050 roku potroi się i osiągnie 446,6 milionów. W niektórych krajach azjatyckich i Ameryki Łacińskiej liczba osób po osiemdziesiątce będzie nawet czterokrotnie wyższa.
Znaczący pozostanie wpływ niektórych czynników ryzyka chorób przewlekłych (chodzi głównie o:
palenie papierosów, nadużywanie
alkoholu, stosowanie niezdrowej diety i unikanie aktywności fizycznej). Jednak w niektórych krajach rola tych czynników ulega zmianie, na przykład w niektórych krajach o wysokich dochodach spada odsetek osób palących papierosy.
Twórcy raportu zwracają też uwagę na fakt, że tak liczn agrupa ludzi starszych wymaga zreformowania systemów zdrowotnych i opieki. Będzie potrzeba znacznie więcej specjalistów i placówek oferujących usługi pielęgnacyjno-zdrowotne.