Strona głównaStyl życiaŚwiat się starzeje - nowe statystyki WHO

Świat się starzeje - nowe statystyki WHO

Jak informuje WHO, w latach 2000-2050 odsetek światowej populacji powyżej 60 lat podwoi się z około 11 do 22 procent.
Świat się strzeje - nowe statystyki WHO To będzie świat starych ludzi

Na świecie będzie żyło więcej osiemdziesięciolatków i dziewiecdziesięciolatków niż kiedykolwiek wcześniej. Przykładowo, liczba osób w wieku 80 lat lub starszych, zostanie niemal prawie czterokrotnie zwiększona do 395 mln w latach 2000- 2050. Nie ma historycznego precedensu dla takiej ilości ludzi w średnim wieku i starszych mających żyjących rodziców. Więcej dzieci będzie znało swoich , a nawet pradziadków, a w szczególności prababcie. Przeciętnie bowiem kobiety żyją od sześciu do ośmiu lat dłużej niż mężczyźni.

Wkrótce świat będzie „gościł" więcej osób starszych niż dzieci. W ciągu najbliższych pięciu lat, po raz pierwszy w historii ludzkości, liczba osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych będzie przewyższałą liczbę dzieci w wieku poniżej 5 roku życia. W roku 2050 będzie więcej osób starszych niż dzieci poniżej 14 roku życia.

Światowa . W latach 2000-2050 odsetek światowej populacji powyżej 60 lat podwoi się z około 11 procent do 22 procent. W tym samym okresie liczba osób w wieku 60 lat i powyżej wzrośnie z 605 mln do 2 mld.

Najbardziej gwałtowne i dramatyczne zmiany demograficzne nastąpią w krajach o niskich i średnich dochodach. Na przykład, w ciągu ponad 100 lat odsetek mieszkańców Francji w wieku 65 lat lub starszych podwoił się od 7 do 14 proc. Natomiast w krajach takich jak Brazylia i Chiny, taki sam wzrost zajmie mniej niż 25 lat.

Starzenie się a choroby

Ze względu na starzenie się społeczeństw i ze względu na większe ryzyko wystąpienia chronicznych problemów zdrowotnych w starszym wieku, rośnie liczba osób żyjących z niepełnosprawnością. Dla przykładu, około 65 procent wszystkich niedowidzących ludzi ma ponad 50 lat. To grupa wiekowa stanowiąca 20 procent ludności świata. Przy rosnącej populacji osób starszych w wielu krajach coraz więcej mieszkańców będzie zagrożonych wiążącym się z zaawansowaniem w latach osłabieniem wzroku.

Na całym świecie zanotuje się także dramatyczny wzrost liczby osób cierpiących na różne formy demencji, np. . Ryzyko otępienia wzrasta gwałtownie z wiekiem - do około 25-30 procent u osób w wieku 85 lat i starszych. Tymczasem, jak ostrzega WHO, osoby z demencją zamieszkujące kraje o niskim i średnim dochodzie na ogół nie mają dostępu do odpowiedniej opieki długoterminowej, ani nie mogą liczyć na dofinansowanie opieki w rodzinie ze środków publicznych. Dlatego eksperci ostrzegają, że konieczna jest zmiana systemów opeiki zdrowotnej i dostosowanie ich do potrzeb populacji o zmieniającej się strukturze wiekowej.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy