Strona głównaStyl życiaJak zachować młodość na dłużej? Włącz do swojej diety ryby i owoce morza

Jak zachować młodość na dłużej? Włącz do swojej diety ryby i owoce morza

Długość życia populacji na całym świecie stale wzrasta. Według prognoz w latach 2015-2050 globalny odsetek ludzi żyjących ponad 60 lat, zwiększy się niemal dwukrotnie. Badania przeprowadzone przez naukowców z Tufts University w Bostonie na łamach "The British Medical Journal" pokazują, że żyjemy coraz dłużej. To zasługa nie tylko rozwoju medycyny, ale także zdrowego stylu życia i przede wszystkim – odpowiednio zbilansowanej, bogatej w kwasy omega-3 diety.
Jak zachować młodość na dłużej? Włącz do swojej diety ryby i owoce morza [Fot. Jacek Chabraszewski - Fotolia.com] Średnia długość życia w Polsce wynosi obecnie 82 lata wśród kobiet i 74 lata w przypadku mężczyzn. Żyjemy blisko o 7 lat dłużej (mężczyźni o 7,7 lat, a kobiety o 6,7 lat) w porównaniu do 1990 roku. Zdaniem analityków GUS trwający od wielu lat systematyczny wzrost długości życia wśród Polaków jest spowodowany między innymi rozwojem pionierskich technologii medycznych, nowoczesnych metod diagnostycznych, ale również stale rosnącą świadomością na temat zdrowia i coraz bardziej powszechnym trendem prowadzenia zdrowego stylu życia.

Bogactwo kwasów omega-3

Wyniki badań dotyczących układu sercowo – naczyniowego pokazują, że długość naszego życia rośnie. Zostały im poddane 2622 osoby, których średnia wieku w momencie rozpoczęcia obserwacji wynosiła 74 lata. We krwi uczestników sprawdzany był poziom wielonienasyconych kwasów omega-3, najpierw w momencie ich zarejestrowania, a następnie po upływie 6 i 13 lat po rozpoczęciu badania. Na podstawie poziomu kwasów omega-3 wyłoniono pięć grup seniorów. Oddzielnie przeanalizowano też poziomy kwasów EPA, DPA i DHA, których głównym źródłem są ryby i owoce morza oraz kwasu ALA, znajdującego się w orzechach, nasionach i zielonych warzywach liściastych. Wyniki pokazały, że największy wpływ na zdrowe starzenie się miały kwasy DPA i EPA, podczas gdy kwasy DHA i ALA pozostały obojętne.

Ryby obniżają ryzyko niezdrowego starzenia się

Przegląd dokumentacji medycznej, a także testy diagnostyczne pokazały, że jedynie 11 procent uczestników badania doświadczyło tzw. zdrowego starzenia się, czyli bez poważnych i przewlekłych chorób, a także dysfunkcji fizycznych lub psychicznych. Analizie poddano również szereg czynników ekonomicznych, społeczny oraz tych związanych ze stylem życia. Naukowcy stwierdzili, że wysoki poziom miał wpływ na zmniejszenie ryzyka niezdrowego starzenia się o 24 proc. w porównaniu z najniższym poziomem tych kwasów.

Sekret długowieczności

Jak powszechnie wiadomo, do najbardziej długowiecznych narodów na świecie należą Japończycy, w których jadłospisie stały punkt stanową i owoce morza. Pod względem długości życia mieszkańców Polacy zajmują obecnie 41 miejsce na świecie. Jednak jak pokazują badania to, że żyjemy coraz dłużej nie oznacza do końca, że zdrowiej. A warto zauważyć, że obecnie znacznie później niż w latach 90. decydujemy się na założenie rodziny, a także dłużej pozostajemy czynni zawodowo. Dlatego, aby jak najdłużej cieszyć się witalnością tak ważne jest zwrócenie uwagi na czynniki oddziałujące na zdrowy proces starzenia się. Szczególnie istotna jest dieta bogata w ryby, które zawierają . Mają one szereg właściwości przyczyniających się do zachowania dobrego stanu zdrowia i opóźnienia procesu starzenia w organizmie. Obniżają także poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają stany zapalne i pomagają utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego.

Zachowaj młodość jak najdłużej

Specjaliści z National Institute on Aging podkreślają, że istnieje wiele naturalnych sposobów, które nie tylko pomogą opóźnić proces starzenia, ale też zwiększą nasze szanse na dłuższe życie. Okazuje się, że najbardziej bezpieczną i sprawdzoną metodą jest prowadzenie zdrowego stylu życia.

Poznaj 7 praktycznych rad, które pozwolą Ci na zachowanie młodości jak najdłużej:
 • Spożywaj owoce i warzywa w dużych ilościach.
 • Jedz pełnoziarniste produkty zbożowe.
 • Wybieraj niskotłuszczowe źródła białka, które znajdziesz w rybach, chudym mięsie, nabiale i roślinach strączkowych.
 • Unikaj produktów zawierających cukry dodane, tłuszcze nasycone i sól.
 • Bądź aktywny fizycznie przez co najmniej 30 minut dziennie. Warto praktykować różnego rodzaju ćwiczenia: siłowe, wytrzymałościowe i rozciągające.
 • Nie zapominaj o okresowych badaniach kontrolnych, w ramach profilaktyki.
 • Znajdź hobby, które sprawia ci przyjemność i pamiętaj, że szczęśliwi ludzie żyją po prostu dłużej.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 11:07:46, 14-06-2019 patafil

  Myślę, że każdy powinien znaleźć dietę optymalną dla siebie, ale mogę polecić każdemu bez względu na wiek soki z warzyw i owoców.. Kiedyś nie wierzyłam w dietę opartą na sokach, dopóki nie spróbowałam. Kupiłam dobrą wyciskarkę i zaczęłam wyciskać soki wg. porad terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki. Już w krótkim czasie zauważyłam efekty na plus. Znacznie poprawiło mi się zdrowie i wygląd. Mam większą wydolność w czasie uprawiania sportu i mniej się męczę. Młodziej wyglądam jak na swój wiek.
  ... zobacz więcej
 • 21:45:05, 09-08-2019 aurelia66

  Dieta wiadomo to podstawa. Wszystko zaczyna się i kończy w kuchni. Ale nie ma sie co ukrywac, ze samymi witaminkami z warzyw da sie utrzymac cere bez zmarszczek. I jak powtarzala moja mama - tutaj najwieksza robote robi pielegnacja, nawilzanie. U niej na polce stoi multum kosmetykow z ekobieca.pl głownie naturalne, bo mama ma fioła na punkcie naturalnych rzeczy, ale jak widac po niej. Jest w tym sposo racji

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • EWST.pl
 • eGospodarka.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy