Strona głównaStyl życiaJak żyje się niepełnosprawnym w Polsce?

Jak żyje się niepełnosprawnym w Polsce?

Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku w Polsce żyje 5 mln 456 tys. niepełnosprawnych osób, co stanowi 14,3% ogółu mieszkańców kraju. Przy okazji Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych warto przyjrzeć się ich sytuacji.
Jeśli uwzględnimy fakt, że ponad 4% niepełnosprawnych posiada orzeczenie lekarskie, lecz nie uważa się za osobę niepełnosprawną, to statystyki przedstawiają się dość dobrze. W przypadku tych osób niepełnosprawność stanowi jedynie formę zabezpieczenia przed brakiem środków do życia, poprzez uzyskanie prawa do renty lub zasiłku z pomocy społecznej.

W sytuacji niepełnosprawnych zachodzą stopniowe zmiany. Coraz więcej organizacji stara się podchodzić do problemów niepełnosprawnych indywidualnie, skupiając się na poszczególnych osobach lub małych grupach.
Osobom niepełnosprawnym z pomocą przychodzi także technologia. Komputery wyposażone w klawiatury brajlowskie oraz syntezatory mowy stwarzają szerokie możliwości realizacji zawodowej osobom dotkniętym utratą wzroku. Nowe materiały, które posiadają właściwości zmiany np. koloru pod wpływem temperatury, lub materiały z wbudowanymi systemami elektronicznymi, które przy odpowiednim nacisku, wysyłają sygnały dźwiękowe - pozwalają na przekazywanie informacji o obiekcie lub terenie, osobom niewidzącym.

- Chcemy umożliwić dzieciom niepełnosprawnym wszechstronny rozwój, dać im satysfakcję z rozwijania swoich talentów, dlatego wspieramy takie projekty jak warsztaty artystyczne organizowane przez Fundację Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – mówi Ewa Sobczyk z Fundacji Banku Zachodniego WBK, która co roku na różnorodne projekty pomocowe dla najmłodszych przekazuje środki zgromadzone z przekazywanego przez podatników 1%.

A na jaką pomoc osoby niepełnosprawne mogą liczyć ze strony państwa? Jak podaje biuro ministra Jarosława Dudy, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, w 2009 roku planowane jest, między innymi, przygotowanie projektu regulacji nadającej językowi migowemu status języka urzędowego, dzięki czemu określone zostaną warunki korzystania z usług tłumacza języka migowego, a koszty jego usług będą pokrywane przez zlecającego tłumaczenie, tj. jednostkę publiczną lub niepubliczną.

Dużym ułatwieniem dla osób niesłyszących ma być także wprowadzenie obowiązku powiadamiania ich przez policję, pogotowie ratunkowe, czy straż pożarną poprzez sms-y lub maile, co umożliwi im komunikację z tymi instytucjami.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy