Strona głównaStyl życiaJaka dieta odchudzająca dla seniora: mniej kaloryczna i zawierająca więcej białka

Jaka dieta odchudzająca dla seniora: mniej kaloryczna i zawierająca więcej białka

Jeśli chcesz schudnąć i masz powyżej 65 lat, to wypróbuj dietę niskokaloryczną o większej ilości białka: jest najskuteczniejsza i najzdrowsza dla ludzi z tej grupy wiekowej, przekonują uczeni z Wake Forest University w Winston-Salem w USA.
Jaka dieta odchudzająca dla seniora: mniej kaloryczna i zawierająca więcej białka [Fot. samael334 - Fotolia.com]
Dzięki niskokalorycznej wysokobiałkowej diecie seniorzy mogą stracić na wadze, a jednocześnie zadbać o funkcje swojej tkanki mięśniowej, mówią geriatrzy.

Badacze wskazują, że zazwyczaj osobom w starszym wieku, czyli powżej 65 lat, odradza się , ponieważ oznacza ono zwykle utratę nie tylko tkanki tłuszczowej, ale i mięśniowej, a w przypadku seniorów jest to szczególnie niebezpieczne.

Dieta bogata w białko, ale o obniżonej kaloryczności może pomóc ludziom starszym bezpiecznie zrzucić nadmiar kilogramów. Taki sposób odżywiania się zabezpieczy stan i mięśni, co jest bardzo istotne, ponieważ wraz z wiekiem słabną i mogą sprzyjać upadkom, które u osób sędziwych bardzo często oznaczają urazy powodujące .

Niektórzy uważają, że w seniorskich latach nie warto się odchudzać ze względu na duże ryzyko zaburzeń w pracy organizmu, niemniej nadwaga i otyłość także nie pomagają zachować dobrego zdrowia. Okazuje się jednak, że możliwe jest bezpieczne odchudzanie także w starszym wieku, uważają autorzy badań.

Uczeni zaprosili do badań 96 osób w wieku powyżej 65 lat. Część uczestników przez sześć miesięcy stosowała dietę o zmniejszonej kaloryczności i podwyższonej dawce białka (gram białka na kilogram masy ciała), a także odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D. Pozostali badani słuchali wykładów na temat prawidłowego żywienia i stosowali dietę o niezmienionej kaloryczności, która obejmowała 0,8 gramów białka na kilogram masy ciała białka. Żadna z grup nie zmieniła poziomu aktywności fizycznej.

Jeśli chodzi o pierwszą grupę uczestników, zachowali masę mięśniową i poprawiła się u nich jakość układu kostnego, a stracili średnio nieco ponad 8 kg. Zmniejszyła się w ich przypadku głównie ilość w okolicach brzucha, bioder i ud. Pozostali stracili zaś jedynie około 200 gramów.

O badaniach napisano w Annals of Nutrition and Metabolism:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 05:47:43, 24-02-2019 hala1220

  Co to znaczy, cyt.: "dietę o zmniejszonej kaloryczności i podwyższonej dawce białka"; może podalibyście konkretne przykłady, jak i co, i kiedy jeść, naukowcem nie jestem i nic z tego artykułu nie rozumiem, dalej tkwię w niewiedzy a na wizyty u dietetyka mnie nie stać, taka prawda. Albo wcale nie piszcie, że to dla seniorów chyba tylko seniorów naukowców.
  ... zobacz więcej
 • 12:25:14, 01-03-2019 danjan78

  osobiście jestem zwolennikiem diety warzywno owocowej dość przypadkowo znalazłem się w Ułańskiej zagrodzie, ośrodku gdzie leczą tą dietą i po tygodniu jej stosowania odczuwałem naprawdę dużą poprawę samopoczucia
 • 16:06:15, 06-08-2019 wisniewska_lila

  Na przykładowe diety można zerknąć choćby na https://suvibox.pl/
 • 15:14:06, 06-09-2019 Romy

  Właściwa dieta to podstawa. Dużo owoców i warzyw, ale tych eko!
 • 10:35:09, 05-04-2021 tetrus

  Jeśli ktoś nie może lub się mu nie chce robić posiłków, to polecam catering dostosowany do potrzeb i możliwości finansowych. Czasami korzystam z usług https://heavenhome.pl/catering-na-imprezy-wroclaw/ . Jestem bardzo zadowolony z jakości potraw i doskonałego kontaktu z właścicielką tej firmy cateringowej.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Kobiety.net.pl
 • EWST.pl
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy