Strona głównaStyl życiaJaka dieta odchudzająca dla seniora: mniej kaloryczna i zawierająca więcej białka

Jaka dieta odchudzająca dla seniora: mniej kaloryczna i zawierająca więcej białka

Jeśli chcesz schudnąć i masz powyżej 65 lat, to wypróbuj dietę niskokaloryczną o większej ilości białka: jest najskuteczniejsza i najzdrowsza dla ludzi z tej grupy wiekowej, przekonują uczeni z Wake Forest University w Winston-Salem w USA.
Jaka dieta odchudzająca dla seniora: mniej kaloryczna i zawierająca więcej białka [Fot. samael334 - Fotolia.com]
Dzięki niskokalorycznej wysokobiałkowej diecie seniorzy mogą stracić na wadze, a jednocześnie zadbać o funkcje swojej tkanki mięśniowej, mówią geriatrzy.

Badacze wskazują, że zazwyczaj osobom w starszym wieku, czyli powżej 65 lat, odradza się , ponieważ oznacza ono zwykle utratę nie tylko tkanki tłuszczowej, ale i mięśniowej, a w przypadku seniorów jest to szczególnie niebezpieczne.

Dieta bogata w białko, ale o obniżonej kaloryczności może pomóc ludziom starszym bezpiecznie zrzucić nadmiar kilogramów. Taki sposób odżywiania się zabezpieczy stan i mięśni, co jest bardzo istotne, ponieważ wraz z wiekiem słabną i mogą sprzyjać upadkom, które u osób sędziwych bardzo często oznaczają urazy powodujące .

Niektórzy uważają, że w seniorskich latach nie warto się odchudzać ze względu na duże ryzyko zaburzeń w pracy organizmu, niemniej nadwaga i otyłość także nie pomagają zachować dobrego zdrowia. Okazuje się jednak, że możliwe jest bezpieczne odchudzanie także w starszym wieku, uważają autorzy badań.

Uczeni zaprosili do badań 96 osób w wieku powyżej 65 lat. Część uczestników przez sześć miesięcy stosowała dietę o zmniejszonej kaloryczności i podwyższonej dawce białka (gram białka na kilogram masy ciała), a także odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D. Pozostali badani słuchali wykładów na temat prawidłowego żywienia i stosowali dietę o niezmienionej kaloryczności, która obejmowała 0,8 gramów białka na kilogram masy ciała białka. Żadna z grup nie zmieniła poziomu aktywności fizycznej.

Jeśli chodzi o pierwszą grupę uczestników, zachowali masę mięśniową i poprawiła się u nich jakość układu kostnego, a stracili średnio nieco ponad 8 kg. Zmniejszyła się w ich przypadku głównie ilość w okolicach brzucha, bioder i ud. Pozostali stracili zaś jedynie około 200 gramów.

O badaniach napisano w Annals of Nutrition and Metabolism:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 05:47:43, 24-02-2019 hala1220

  Co to znaczy, cyt.: "dietę o zmniejszonej kaloryczności i podwyższonej dawce białka"; może podalibyście konkretne przykłady, jak i co, i kiedy jeść, naukowcem nie jestem i nic z tego artykułu nie rozumiem, dalej tkwię w niewiedzy a na wizyty u dietetyka mnie nie stać, taka prawda. Albo wcale nie piszcie, że to dla seniorów chyba tylko seniorów naukowców.
  ... zobacz więcej
 • 12:25:14, 01-03-2019 danjan78

  osobiście jestem zwolennikiem diety warzywno owocowej dość przypadkowo znalazłem się w Ułańskiej zagrodzie, ośrodku gdzie leczą tą dietą i po tygodniu jej stosowania odczuwałem naprawdę dużą poprawę samopoczucia
 • 16:06:15, 06-08-2019 wisniewska_lila

  Na przykładowe diety można zerknąć choćby na https://suvibox.pl/
 • 15:14:06, 06-09-2019 Romy

  Właściwa dieta to podstawa. Dużo owoców i warzyw, ale tych eko!
 • 10:35:09, 05-04-2021 tetrus

  Jeśli ktoś nie może lub się mu nie chce robić posiłków, to polecam catering dostosowany do potrzeb i możliwości finansowych. Czasami korzystam z usług https://heavenhome.pl/catering-na-imprezy-wroclaw/ . Jestem bardzo zadowolony z jakości potraw i doskonałego kontaktu z właścicielką tej firmy cateringowej.
 • 15:05:14, 18-05-2021 Brodaty

  Hej różnica między nimi najczęściej polega na tym, że przy takiej konfiguracji redukujesz tkankę tłuszczową bez mocnych zmian w mięśniach, oczywiście uwzględniając deficyt kaloryczny. Ogólnie istotne też jest to, aby dieta była zbilansowana i jeśli na przykład nie masz czasu na sporządzenie obiadów, to możesz skorzystać z różnych firm, które oferują usługi cateringowe np. tak jak tutaj: https://www.browarprost.pl/catering-wroclaw . Natomiast przy śniadaniach i kolacjach skupiasz się na podwyższonej ilości białka. Możesz uzupełniać braki np. suplementami lub po prostu naturalnymi produktami takimi jak: gotowanymi kurczakami, jajkami, serami mozzarella wersja light itp. Chcąc zachować odpowiednią budowę mięśni należy przyjmować 1,5g białka na kilogram masy ciała. Czyli np. jeżeli ja ważę 72 kg, to dziennie powinienem spożywać około 108 g białka.
  ... zobacz więcej
 • 13:37:46, 21-05-2021 Grażka53

  A nie lepiej, żeby takie sprawy rozwiązywał dietetyk, a nie ludzie na forum?
 • 16:47:45, 26-05-2021 kasandra

  Fajnym dodatkiem do diety starszej osoby może być coś, co pomoże im zachować zdrowie. Oczywiście nie chcemy faszerować staruszków kolejnymi kilogramami chemii, ja wolę stosować jak najbardziej zbliżone do naturalnych metody, a więc wyciągi z roślin, witaminy i minerały. Takowe znajdziesz w http://zatogrip.pl/tabletki/ Moim zdaniem warto się zainteresować. Znajdujące się tam składniki zapewnią odporność oraz poprawne działanie układu oddechowego - w tym na przykład odpowiednie nawilżenie.
  ... zobacz więcej
 • 13:12:18, 18-07-2021 PatrycjaNowak

  Też jestem zdania, że jak ktoś ma faktycznie jakieś problemy czy wątpliwości w temacie odżywiania, to lepiej niech to rozwiąże dietetyk.
 • 21:41:24, 04-08-2021 aurelia66

  Dietetyk może niewiele zdziałać. Bardziej wnikliwie podejdzie do problemu bariatra. Stąd mogę polecić profesjonalne wsparcie w tematyce odchudzania czy zdrowego odżywiania https://odchudzanie.medicover.pl/bar...gi-i-poradnie/ Dieta szczególnie wśród osób starszych powinna być różnorodna i uwzględniać wszystkich dodatkowe schorzenia pacjentów

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • EWST.pl
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy