Nie bądź malkontentką i oglądaj świat przez różowe okulary. Dzięki temu będziesz mogła liczyć na dłuższe życie. Kobiety, które nie popadają w pesymizm i pielęgnują nadzieję na lepsze jutro, cechują się niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z powodu raka, choroby serca, choroby układu oddechowego lub infekcji.
![Jeśli chcesz żyć dłużej, stań się optymistką [© Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com] Jeśli chcesz żyć dłużej, stań się optymistką [© Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Jesli-chcesz-zyc-dluzej-stan-sie-optymistka_img58ac1800becfb.jpg)
„Podczas gdy większość wysiłków medycznych i systemu zdrowia publicznego kładzie dziś nacisk na redukcję czynników ryzyka chorób, coraz więcej jest dowodów na to, że poprawa odporności psychicznej może wywołać znaczną różnicę", pisze Eric Kim z Wydziału Nauk Społecznych i Behawioralnych w Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie. „Nasze nowe odkrycia sugerują, że należy dołożyć starań, by zwiększyć optymizm, który okazuje się mieć związek ze zdrowszymi zachowaniami i zdrowszymi sposobami radzenia sobie z wyzwaniami życia", dodaje Kim.
„Badanie wykazało również, że zdrowe zachowania jedynie częściowo wyjaśniają związek między
optymizmem i zmniejszonym ryzykiem wcześniejszej śmierci. Inną możliwością jest to, że większy optymizm bezpośrednio wpływa na nasze systemy biologiczne", uważa Kim.
W ramach badań przeanalizowano dane zebrane w latach 2004-2012 od 70 tysięcy kobiet. Pod uwagę wzięto poziom optymizmu uczestniczek i takie czynniki, jak: rasa, nadciśnienie, dieta i aktywność fizyczna. Okazało się, że panie o największym optymizmie miały o 30 procent niższe ryzyko śmierci z jakiegokolwiek powodu w badanym okresie. Co więcej, najbardziej pogodne kobiety cechowały się o 16 proc. niższym prawdopodobiewństwem zgonu z powodu raka, o 38 proc. w wyniku choroby serca, o 39 proc. w efekcie udaru, o 38 proc. z powodu chorób układu odechowego i i 52 proc. w wyniku
infekcji.
Podczas gdy inne badania wiązały optymizm ze zmniejszeniem ryzyka wczesniejszego zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, to jest pierwsze, które łączy
pogodę ducha ze zmniejszonym ryzykiem innych przyczyn śmierci.
„Wcześniejsze badania wykazały, że optymizm może być wywoływany nawet stosunkowo nieskomplikowanymi i niedrogimi działaniami, nawet poprzez coś tak prostego jak zapisywanie i myślenie o najlepszych możliwych efektach w różnych dziedzinach życia, takich jak kariera czy przyjaźń", mówi Kaitlin Hagan, współautorka badania. „Zachęcanie do korzystania z tych działań może być innowacyjnym sposobem na poprawę stanu zdrowia w przyszłości", dodaje Hagan.
Badania przedstawiono w American Journal of Epidemiology.
Źródło: Optimism may reduce risk of dying prematurely among women.
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »