10-04-2011
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Rok temu niedaleko lotniska pod Smoleńskiem rozbił się polski samolot TU-154M. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, duchowni różnych wyznań, urzędnicy państwowi i członkowie organizacji kombatanckich. Nie przezył nikt z 88 pasażerów i 8 członków załogi samolotu.
![Katastrofa pod Smoleńskiem - pierwsza rocznica [© StudioPortoSabbia - Fotolia.com] Katastrofa pod Smoleńskiem - pierwsza rocznica](http://www.senior.pl/Katastrofa-pod-Smole-skiem-pierwsza-rocznica_leadimg602bb437953a923462f69c1f98139e08.jpg?1302388859)
Dziś, w rocznicę tego wydarzenia w całej Polsce w różny sposób wspominane są ofiary tragicznej katastrofy. Obchody rocznicy organizowane sa przez władze centralne, samorządowe, organizacje i osoby prywatne. Również media zaplanowały na obecny weekend wiele materiałów wspomnieniowych, dotyczących zarówno samej katastrofy jak i jej ofiar.
Podczas wczorajszej uroczystości rocznicowej w Smoleńsku małżonka prezydenta Anna Komorowska powiedziała; "Jesteśmy w miejscu, które już na zawsze pozostanie bolesną ranąw naszych sercach i naszej pamięci. To tutaj 10 kwietnia zeszłego roku rozbił się prezydencki samolot z 96 osobami, które zmierzały do Katynia, by oddać hołd ofiarom mordu sprzed 70 lat. Jesteśmy tu po raz drugi. Pragnę wyrazić moją głęboką wiaręi nadzieję, że wspólne przeżywanie tragedii przynosi choć częściowo ulgę i ukojenie. Razem łatwiej jest nam zmierzyć się z ogromem nieszczęścia, które tu się wydarzyło. Losu nie da się zmienić.
Nie da się zawrócić czasu.
Można zachować pamięć.
Można pomagać sobie wzajemnie.
Można razem się modlić…"
Niestety mimo apeli wielu stron, trudno dziś mówić o atmosferze zadumy i pojednania w obliczu tragedii, jaka towarzyszyła Polakom rok temu. Wiele z organizowanych w ten weekend spotkań ma charakter stricte polityczny, odbywają się także protesty dotyczące sposobu prowadzenia śledztwa, padają wzajemne oskarżenia i zarzuty. Cieniem na samej rocznicy położyła się także rosyjska decyzja o zamianie tablicy pamiątkowej na miejscu tragedii - z nowego tekstu usunięto fragment o powodzie wizyty prezydenta RP i towarzyszących mu osób - nie ma w nim wzmianki o Katyniu.