Strona głównaStyl życiaKlucz do długowieczności: niepalenie papierosów i kontakty towarzyskie

Klucz do długowieczności: niepalenie papierosów i kontakty towarzyskie

Uczeni z nowozelandzkiego University of Otago zapewniają, że do pewnego stopnia mamy wpływ na proces starzenia się. Niepalenie papierosów oraz zaangażowanie społeczne w starszym wieku to typowa charakterystyka stulatków.
Klucz do długowieczności: niepalenie papierosów i kontakty towarzyskie [fot. Vlad Vasnetsov from Pixabay]
Niepalenie papierosów i utrzymywanie częstych kontaktów z innymi ludźmi to najlepsza inwestycja, jaką można uczynić, by zdrowo się starzeć, mówi prof. Yoram Barak, współautor badań.

Eksperci postanowili zbadać zmienne związane z wyjątkowo zdrowym sędziwym wiekiem. W ten sposób chcieli przedstawić zalecenia, które pomogą ludziom dobrze się starzeć.

Autorzy zaprosili do badań 292 stulatków, którzy byli wolni od powszechnych chorób przewlekłych, takich jak , , i nadciśnienie. Do analiz dołaczono też dane dotyczące ponad stu tysięcy osób w wieku powyżej 60 lat. Wszyscy uczestnicy mieszkali prywatnych mieszkaniach, a nie w domach opieki.

Jak odkryto, wskaźniki depresji i cukrzycy spadały stopniowo wraz z wiekiem uczestników, a wskaźniki demencji spadały w grupie po 80 roku życia względem nieco młodszych grup. Problem nadciśnienia wzrastał o prawie 30 procent wśród ludzi wieku od 60 do 100 lat.

Jakkolwiek wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia zdrowie i szanse na długie życie, w tym badaniu jednak większość uczestników cechowała się podobnym profilem wysiłku fizycznego i nie sprawdzano, jaki w tym przypadku jest wpływ ćwiczeń na .

Jak się okazało, najbardziej sędziwi uczestnicy byli osobami, które nie paliły papierosów i były bardziej aktywne społecznie. Wysoka aktywność społeczna oznaczała fizyczne wychodzenie z domu i wchodzenie w interakcje z ludźmi (spoza rodziny): odwiedzanie przyjaciół, wolontariat, uczestnictwo w koncercie lub gra w golfa, etc.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć