Strona głównaStyl życiaKogo lubią Polacy? Czechów!

Kogo lubią Polacy? Czechów!

Do narodów najbardziej lubianych przez Polaków należą Czesi, Słowacy, Anglicy, Włosi i Hiszpanie. Najmniej lubiani są Romowie i Rumuni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. W ciągu ostatniego roku nastawienie Polaków do niemal wszystkich narodów się pogorszyło, a najbardziej niekorzystne zmiany zaszły w postrzeganiu Francuzów.
© Kajano - Fotolia.comJuż po raz trzeci z rzędu na czele listy najbardziej lubianych narodów znajdują się , do których sympatię deklaruje 51% badanych. Na drugim miejscu lokują się Słowacy, do których pozytywny stosunek wyraża 48% respondentów. Do najbardziej lubianych przez Polaków nacji można ponadto zaliczyć Anglików (47% deklaracji sympatii), Włochów (46%) i Hiszpanów (45%). Co najmniej dwie piąte badanych żywi przyjazne uczucia wobec Szwajcarów, Irlandczyków (po 44%), Norwegów, Amerykanów (po 43%), Węgrów, Szwedów, Holendrów (po 42%) oraz (41%) i Austriaków (40%). W tej grupie narodów stosunkowo najwięcej kontrowersji budzą Amerykanie, do których niechęć (21%) deklarowana jest częściej niż do pozostałych.

Blisko dwie piąte badanych darzy sympatią Japończyków (39%), Belgów, Finów, Niemców (po 38%), Duńczyków i Chorwatów (po 37%). Wśród wymienionych narodów Niemcy wyróżniają się tym, że częściej niż pozostałe spotykają się z niechętnym nastawieniem Polaków (28%).

Mniej i bardziej lubiani

Częściej pozytywny niż negatywny stosunek deklarują badani do takich narodów, jak Grecy, Litwini, Bułgarzy, Gruzini. Sympatia do Ukraińców, Białorusinów, Egipcjan i Serbów jest mniej więcej równie częsta jak niechęć do nich.

Przewagę nastawień negatywnych odnotowujemy wobec Chińczyków, Wietnamczyków (po 32% deklaracji niechęci), Palestyńczyków (33%), Żydów (34%), Turków (35%), Rosjan (39%). Do najmniej lubianych nacji, które zdecydowanie częściej budzą niechęć niż sympatię, należą (41% negatywnych nastawień) oraz Romowie (52%).

Przestajemy lubić Francuzów

W porównaniu z rokiem ubiegłym istotnie pogorszył się stosunek do niemal wszystkich uwzględnionych w badaniu narodów (oprócz Ukraińców i Turków, w przypadku których zmiany średnich są nieistotne statystycznie). Pogorszenie to wyraża się głównie w spadku deklaracji sympatii, a w mniejszym stopniu we wzroście nastawień negatywnych. Jak pokazują zmiany średnich ocen, od roku 2012 stosunkowo najbardziej pogorszyło się nastawienie do Francuzów, a z perspektywy ostatnich kilku lat (od roku 2010) – do Greków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy