Strona głównaStyl życiaKoronawirus: podczas pandemii pijemy więcej alkoholu

Koronawirus: podczas pandemii pijemy więcej alkoholu

Jedna na cztery osoby deklarowała zmiany w poziomie w spożyciu alkoholu niemal natychmiast po ogłoszeniu konieczności pozostawania w domu z powodu pandemii koronawirusa, mówią uczeni z Washington State University.
Koronawirus: podczas pandemii pijemy więcej alkoholu [fot. ivabalk from Pixabay]
Badanie przeprowadzono po ogłoszeniu w stanie Waszyngton nakazu pozostania w domu. Wzięło w nim udział ponad 900 par bliźniąt. 14 proc. uczestników przyznło, piło więcej niż tydzień przed zakazem wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby. Co więcej, deklarowali oni także wyższy poziom i niż ci, którzy nie pili alkoholu i ci, u których wypijane ilości się nie zmieniły.

- Spodziewaliśmy się, że ludzie mogą sięgnąć po alkohol po wydaniu nakazu pozostania w domu, ale najwyraźniej stało się to od razu. Badanie pokazuje więc potrzebę zapewnienia większego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, ponieważ obostrzenia miały natychmiastowy wpływ na ludzi - mówi Ally Avery z Elson S. Floyd College of Medicine.

Co zaskakujące, badanie wykazało, że 11 proc. osób, które zmniejszyły ilość wypijanego alkoholu, również odczuwało wyższy poziom stresu i niepokoju niż ci, u których nie było zmian w tym zakresie. Sugeruje to, że każda modyfikacja w poziomie używaniu alkoholu może mieć związek z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Badania przeprowadzono na bliźniętach, aby móc sprawdzić, czy zmiany w spożyciu alkoholu i zdrowiu psychicznym były spowodowane czynnikami genetycznymi, czy też współdzielonymi czynnikami środowiskowymi.

Według autorów, związek między , używaniem alkoholu oraz stresem i lękiem, nie jest wielki, ale niepokojący. Uczeni ciagle badają tę samą grupę w dłuższych odstępach czasu, aby sprawdzić, czy zwiększone picie alkoholu utrzymuje się i czy nie staje się większym problemem.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy