Strona głównaStyl życiaKosztowny i zabójczy "dymek". Recepta? Podwyżka akcyzy

Kosztowny i zabójczy "dymek". Recepta? Podwyżka akcyzy

Konsumpcja tytoniu jest jednym z głównych czynników wpływających na umieralność w Polsce. Palenie wiąże się również z wysokimi kosztami zdrowotnymi i gospodarczymi w skali kraju. Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia palenia tytoniu w Polsce jest podniesienie ceny tytoniu poprzez zwiększenie podatku akcyzowego - głosi raport "Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce".
Kosztowny i zabójczy "dymek". Recepta? Podwyżka akcyzy Światowe badanie odnosnie Używania Tytoniu Przez Osoby Dorosłe (Global Adult Tobacco Survey, GATS) szacuje ilość dorosłych palaczy w Polsce na 9,8 miliona na rok 2009 - 30,3% dorosłych (36,9% mężczyzn i 24,4% kobiet). W tym, 33,5% mężczyzn (5,2 mln) i 21% kobiet (3,5 mln) pali tytoń codziennie. Liczby te są w znacznej mierze zgodne z wcześniejszymi szacunkami około 9,1 milionów palaczy w Polsce. W 2007r. około 31% ludności Polski, w tym 37% dorosłych mężczyzn i 26% dorosłych kobiet deklarowało palenie tytoniu, czy to regularnie, czy okazjonalnie.

Rozpowszechnienie palenia tytoniu w Polsce osiągnęło szczyt w 1982 roku, kiedy ponad 60% mężczyzn i ponad 30% kobiet paliło codziennie. Do spadku w konsumpcji papierosów doszło w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. W okresie tym wskaźniki rozpowszechnienia palenia wśród mężczyzn i kobiet spadły odpowiednio do około 40% i 20%.8 W 2007 r. około 33% mężczyzn i 23% kobiet deklarowało, że pali tytoń codziennie, natomiast około 3,5% kobiet i mężczyzn przyznawało się do sporadycznego palenia tytoniu.

Przeprowadzony w 2009 roku w województwie Mazowieckim Globalny Sondaż Dotyczący Palenia Tytoniu przez Młodzież (Global Youth Tobacco Survey, GYTS) wykazał, że 18,7% młodych osób w wieku 13 -15 lat jest palaczami tytoniu, a 5,6% chłopcow i 7,4% dziewczynek pali codziennie. Dla porównania, wcześniejszy sondaż przeprowadzony na terenie kraju – GYTS z 2003 roku – wykazał, że palaczami tytoniu było 18,6% młodzieży w wieku 13–15 lat (19,6% chłopców i 17,1% dziewcząt). Ponad połowa polskich dzieci jest narażona na bierne palenie w domu.

Wysoki wskaźnik palenia przekłada się na dużą liczbę przedwczesnych zgonów, wysokie koszty opieki zdrowotnej i obniżoną produktywność. Palenie tytoniu jest jedną z czołowych przyczyn przedwczesnej śmierci wśród dorosłych Polaków. W roku 2000 spośród wszystkich zgonów mężczyzn w wieku 35–69 lat 38% było skutkiem palenia. Palenie jest czołową przyczyną raka płuc w Polsce. Rośnie też liczba spowodowanych tą chorobą. Palenie jest przyczyną 55% wszystkich zgonów związanych z nowotworami wśród mężczyzn w Polsce. Tytoń rocznie zabija w Polsce prawie 70 tys. osób aktywnie palących i prawie 9 tys. osób narażonych na . To 16 razy więcej niż ginie w wypadkach drogowych.

Szacuje się, że koszty opieki zdrowotnej wynikające z chorób związanych z paleniem tytoniu wyniosły w 2004 roku niemal 18 mld PLN (6 mld USD).

Inne koszty związane z paleniem tytoniu, w tym zmniejszenie produktywności i wskaźnika zatrudnienia, szacowano w 2004 roku na 15 mld PLN (5 mld USD).

Raport stawia tezę, że najskuteczniejszym sposobem ograniczenia palenia jest podniesienie ceny tytoniu poprzez zwiększenie podatku akcyzowego i zagwarantowanie odzwierciedlenia wzrostu podatku w cenie wyrobu. Wyższa cena zniechęca młodzież do rozpoczęcia palenia papierosów i zachęca palaczy do .

Cena papierosów w Polsce jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Poprawa sytuacji gospodarczej powoduje, że papierosy stają się coraz bardziej przystępne, a ceny rzeczywiste nie nadążają za wzrostem dochodów i inflacją. Podniesienie podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe na wzór krajów europejskich, może znacznie ograniczyd epidemię tytoniu, zapobiegając śmierci nawet 278 000 osób i zwiększyd wpływy do budżetu paostwa aż o 7,1 mld złotych. Nawet 618 000 dorosłych Polaków może rzucić palenie, a aż 215 000 młodych osób nie rozpocznie nałogu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:03:27, 01-04-2012 ~gość: 89.69.13.xxx

    jak fajki podrożeją to ludzie będą palić tanie świństwo ze wschodu a tam jest tytoń pomieszani ze śmieciami liśćmi itp wtedy dopiero będą zdrowi. żeby ograniczyć liczbę palących trzeba od najmłodszych lat dać ludziom alternatywę,zajęcie ,kluby sportowe zebysię dzieciaki nie nudziły inie sięgały po używki
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy