Strona głównaStyl życiaKoty umieją czytać ze wzroku ludzi?

Koty umieją czytać ze wzroku ludzi?

Koty mają głębszy kontakt z ludźmi, niż mogłoby się wydawać. Z testów wynika, że potrafią interpretować spojrzenia ludzi.
Koty umieją czytać ze wzroku ludzi? [Fot. Nichizhenova Elena - Fotolia.com]
W nowym badaniu odkryto po raz pierwszy, że są w stanie odczytać ludzki wzrok i podążać za nim, dotychczas sądzono, że taka umiejętnośc posiadają jedynie .

Badacze Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie (ELTE) przeanalizowali zachowania kotów, sprawdzając, czy są one zdolne do traktowania spojrzeń ludzi jako punktów odniesienia dla podejmowanego działania. Uczeni chcieli się dowiedzieć, czy zwierzęta te mogą zrozumieć, że miejsce, na które człowiek patrzy, może mieć znaczenie.

Do testów zaangażowano kilkadziesiąt kotów, przy czym część szybko odpadła, ponieważ wykazywały zupełny brak zainteresowania, albo nudę podczas ćwiczeń. Eksperymentatorzy byli kotom obcy. Ich zadanie polegało na wskazywaniu miejsca, w którym ukryte jest jedzenie. Wykonano 24 próby tego ćwiczenia.

Okazało się, że aż w 70 proc. przypadków koty potrafiły zrozumieć wskazówki przekazywane wzrokiem i znaleźć smakołyki. Co ciekawe, nie miał znaczenia rodzaj spojrzenia, zarówno chwilowe przesuniecie wzroku na wybrane miejsce, jak powtarzające się spojrzenie pozwalały kotom na skuteczne zlokalizowanie jedzenia. Dodatkowe wypowiadanie słów nie zmieniło efektywności ćwiczeń.

Według autorów, te odkrycia to pierwszy krok do pokazania, że koty naprawdę rozumieją . Teraz uczeni zamierzają zweryfikować, czy takie zachowanie u kotów jest wyuczone przez całe życie zwierzęcia, czy też jest to cecha, która rozwinęła się przez 10 tysięcy lat udomowienia.

Inne testy dowiodły, że koty rozpoznają głos swoich właścicieli. Według uczonych więc relacje pomiędzy ludźmi i kotami są bardziej złożone niż powszechnie się wydaje.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy