Strona głównaStyl życiaMiędzynarodowy Dzień Osób Starszych 2014

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych 2014

Po raz dwudziesty czwarty 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Tegoroczny temat dotyczy budowy społeczeństw, w których każdy znajduje miejsce dla siebie.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych 2014 Celem ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych święta jest zwrócenie uwagi świata na problemy związane ze starzeniem się społeczeństw i analiza zagadnień dotyczących seniorów.

Tegoroczny temat Międzynarodowego Dnia Osób Starszych brzmi: „Nie pozostawiając nikogo: promowanie społeczeństwa dla wszystkich" ("Leaving No One Behind: Promoting a Society for All"). W ubiegłym roku tematem przewodnim było hasło: „".

Wprowadzenie zasady przewodniej Sekretarza Generalnego, by „nikogo nie pozostawiać z tyłu" wymaga zrozumienia, że kwestie demograficzne mają znaczenie dla zrównoważonego rozwoju oraz że dynamika populacji będzie kształtować kluczowe wyzwania rozwojowe dla świata XXI wieku, czytamy na stronie ONZ. Nie pamiętanie o osobach starszych oznacza postponowanie grupy, która do 2030 roku będzie stanowiła 20 procent światowej populacji. Za 16 lat na świecie będzie więcej osób powyżej 60 roku życia niż dzieci do lat 10, a najbardziej gwałtowne zmiany w strukturze wieku wystąpią w krajach rozwijających się.

Głównymi celami dzisiejszego Międzynarodowego Dnia Osób Starszych jest wyróżnienie głównych zasad, które pozwolą na prowadzenie strategii nie pozostawiania nikogo i zwrócenie uwagi na różne grupy, które pomyślnie radzą sobie z zagadnieniami dotyczącymi .

ONZ postanowiło wprowadzić specjalny dzień, w którym będzie się można skupić na problemach związanych z wiekiem starszym ze względu na fakt, że w ostatnich dziesięcioleciach światowa populacja uległa bardzo istotnym zmianom. Między 1950 a 2010 rokiem średnia długość życia na świecie wzrosła z 46 do 68 lat i zwiększy się do 81 lat pod koniec stulecia. W 2050 roku po raz pierwszy w historii ludzkości, na świecie będzie żyło więcej osób powyżej 60 lat niż dzieci.

Zmiana struktury społeczeństwa oznacza konieczność prowadzenia polityk, które uwzględniają potrzeby osób starszych. „Instytucje rządowe wybrały różne podejścia do ustalania priorytetów. Te wybory podkreślają różne wyobrażenia o roli, jaką osoby starsze odgrywają w rodzinie i społeczeństwie. W niektórych przypadkach podjęte kroki mają na celu uchwycenie szybko zmieniającej się dynamiki społeczności i społeczeństw, dając możliwość analizy aktualnego postrzegania osób starszych, mechanizmów pracy i opieki, systemów międzypokoleniowego wsparcia i ograniczeń finansowych. Niektóre rządy projektują polityki wspierające aktywne starzenie się i autonomię, których celem jest umożliwienie kontynuacji niezależnego życia w domu z uwzględnieniem usług i udogodnień, które zaspokajają różne typy potrzeb. Inne rządy podkreślają więzi rodzinne i wsparcie dla rodziny jako podstawowego źródła opieki osób starszych. We wszystkich przypadkach do prawidłowego funkcjonowania całego systemu niezbędna jest sieć prywatnych podmiotów, w tym różnych organizacji charytatywnych i społeczności lokalnych", czytamy na stronie ONZ.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy