Strona głównaStyl życiaMieszkanie w kiepskiej okolicy może osłabiać pracę mózgu

Mieszkanie w kiepskiej okolicy może osłabiać pracę mózgu

Jak głosi przysłowie, jesteś tym, co jesz. Jednak dotyczy to nie tylko ciała. Jak mówią medycy, mieszkanie w biedniejszej, zmagającej się z różnymi problemami dzielnicy może wpływać na wybory żywieniowe, przyrost masy ciała, a nawet mikrostrukturę mózgu.
Mieszkanie w kiepskiej okolicy może osłabiać pracę mózgu [fot. Phạm Quốc Nguyên from Pixabay]
Niska jakość dostępnej żywności, zwiększona ilość kalorii z żywności bogatej w kwasy tłuszczowe trans oraz środowisko, które nie sprzyja aktywności fizyczne, co dominuje w biedniejszych dzielnicach, zaburzają elastyczność przetwarzania informacji w mózgu, która ma wpływ na obszary nagradzania, regulację emocji i .

Wcześniej pokazano już, że życie w niekorzystnej sytuacji może mieć wpływ na zdrowie mózgu, teraz jednak szczegółowo przeanalizowano korę mózgową, aby określić, w jaki sposób życie w kiepskiej dzielnicy może zmienić określone obszary mózgu odpowiedzialne za różne.

- Odkryliśmy, że niekorzystne sąsiedztwo ma związek z różnicami w strukturze kory mózgowej. Niektóre z nich wiążą się z wyższym wskaźnikiem masy ciała i są skorelowane z wysokim spożyciem kwasów tłuszczowych trans, czyli tych w smażonych - mówi dr Arpana Gupta, współautorka badań.

- Wyniki sugerują, że na obszary mózgu odpowiedzialne za nagradzanie, emocje oraz zdobywanie wiedzy i zrozumienie mogą wpływać aspekty niekorzystnej sytuacji sąsiedzkiej, które przyczyniają się do otyłości - mówi dr Gupta - jak widać, warto rozwiązywać problemy związane z jakością diety w dzielnicach o niekorzystnej sytuacji, aby chronić zdrowie mózgu - dodaje.

Niekorzystną sytuację dzielnicy definiuje się jako kombinację takich czynników, jak niski średni dochód, niski poziom wykształcenia, zatłoczenie i brak wszystkich mediów.

Zebrano informacje demograficzne i dotyczące wskaźnika masy ciała u kilkudziesięciu osób, a także oceniono sytuację obszarów mieszkalnych. Uczestnicy zostali też poddani badaniom neuroobrazowania czterech poziomów kory mózgowej.

Okazało się, że mieszkanie w kiepskiej okolicy ma związek ze zmianami komunikacyjnymi w obszarach mózgu ważnych dla interakcji społecznych. Odnotowano też zmiany w regionach zaangażowanych w nagradzanie, regulację emocji i wyższe procesy poznawcze - i jak się wydaje, na modyfikacje te wpływa spożycie . Czynniki występujące w dzielnicach znajdujących się w niekorzystnej sytuacji sprzyjają nieprawidłowej diecie i przyrostowi masy ciała, a także zaburzają elastyczność przetwarzania informacji związaną z nagradzaniem, regulacją emocji i funkcjami poznawczymi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy